Nedostatek potravin pociťuje celá populace v Pásmu Gazy. Pokračující boje zvyšují rizika hladomoru. Do oblasti je nutné dostat více humanitární pomoci v podobě potravin. Současné dodávky jsou nedostatečné, stojí ve zprávě OSN. Informují o tom BBC a France 24.
Zhruba čtvrtina domácností v Pásmu Gazy – asi 500 tisíc lidí – žije v „katastrofických podmínkách“ bez jídla. Akutním nedostatkem potravin trpí celá asi 2,2 milionová populace, uvádí zpráva Integrated Food Security Phase Classification (IPC).
To je orgán při OSN hodnotící potravinovou bezpečnosti v oblastech zasažených konflikty či přírodními katastrofami, vysvětlil server BBC News. Zpráva upozornila, že dodávky všech komodit do Gazy, hlavně pak potravin, jsou nedostatečné.
Gaza facing famine if fighting continues – UN https://t.co/Npf4Q9RyWO
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 22, 2023
„V Gaze není před hladem v bezpečí nikdo,“ potvrdila drastickou situaci na místě Cindy McCain ze Světového potravinového programu (WFP). Upozornila na důležitost bezpečných dodávek humanitární pomoci napříč celou enklávou.
Kamiony dovážejí do Pásma Gazy humanitární pomoc z Egypta už týdny, podle dřívější zprávy WFP se tam však dostává jen deset procent potřebných potravin. Nestačí ani dodávky přes nově otevřený přechod Karem Šalom.
Je třeba udělat více
Poprvé od 7. října přitom přijel humanitární konvoj do Pásma s pomocí Jordánska i přímo z Izraele. Jak upozornila televize France 24, Rada bezpečnosti OSN se snaží prosadit rezoluci ke konfliktu mezi Izraelem a Hamásem.
Ta zahrnuje urychlení dodávek humanitární pomoci do oblasti otevřením všech dostupných tras a vytvoření bezpečnějších podmínek potřebných k jejich doručení. Hlasování o rezoluci však bylo už po několikáté kvůli neshodám odloženo.
Diplomaté nyní mají na stole výrazně úpravné znění textu, který už nezmiňuje výzvu k okamžitému zastavení bojů jako ten předložený Spojenými arabskými emiráty. Rezoluce zmírnila jazyk tak, že ji nyní mohou podpořit Spojené státy i arabské země.
Zmiňuje „vytvoření podmínek“ pro „udržitelné zastavení bojů“. Americká velvyslankyně při OSN Linda Thomas Greenfield potvrdila, že jednání v Radě bezpečnosti trvají uprostřed nepolevujících bojů v Gaze od začátku tohoto týdne.
O znění rezoluce jednají američtí diplomaté se Spojenými arabskými emiráty a Egyptem. V Gaze už zemřelo přes 20 000 Palestinců, uvedlo podle agentury Associated Press (AP) palestinské ministerstvo zdravotnictví kontrolované Hamásem.