menu

-0.8 C
Czech
Sobota 23. listopadu 2024

Francouzští farmáři plánují celostátní protesty proti dohodě EU se sdružením Mercosur

Francouzští farmáři plánují na pondělí a úterý celostátní protesty proti obchodní dohodě mezi Evropskou unií (EU) a jihoamerickým sdružením volného obchodu Mercosur. Obávají se totiž o své živobytí kvůli levnější zahraniční konkurenci.

Rusko podle Zelenského zaútočilo v noci na Ukrajinu 120 raketami a 90 drony

Rusko při svém rozsáhlém útoku vyslalo dnes ráno na Ukrajinu 120 raket několika typů a také 90 dronů. Protivzdušná obrana zničila přes 140 vzdušných cílů, na odražení útoku se podílely také stíhačky F-16, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Údery podle něj způsobily škody na energetické infrastruktuře.

Americké námořnictvo se vrací k dieselovým ponorkám

Americké námořnictvo předložilo před nedávnem Kongresu utajovaný plán stavby lodí. Hlásí se v něm k flotile o 381 lodích, nepočítaje v to plavidla bez posádky, kterých chce mít zhruba 150. To je více než 299 lodí, které jsou v provozu dnes. O 26 jednotek by to pak překročilo počet 355, stanovený americkými zákony.

Reklama

To je pro americkou obrannou strategii dobrá zpráva. Nebo je to dobrá zpráva za předpokladu, že loděnice zvládnou dodatečnou zátěž. A za předpokladu, že Kongres vybere od daňových poplatníků dostatek peněz na výstavbu, provoz a údržbu takové flotily. Zda to však američtí zákonodárci dotáhnou do konce, zůstává otázkou. Koneckonců je to už sedm let, co uložili mandát na 355 lodí. Přesto se počet lodí pohybuje přibližně tam, kde byl v roce 2016. A to v době, kdy čínské loděnice rychle vyrábějí nové hladinové lodě na cestě k cílovému stavu 500 lodí.

O problémech s údržbou ponorek se v americkém tisku hodně píše. Velení námořnictva stanovilo cílové procento útočných ponorek s jaderným pohonem, které jsou v údržbě a generální opravě, na 20 procent flotily. Ta v současnosti čítá 49 kusů. V současné době je však v nečinnosti téměř 40 procent flotily útočných ponorek. Patří sem například USS Connecticut, jedna z nejvíce kritizovaných ponorek třídy Seawolf. Dále například USS Boise třídy Los Angeles, která je odstavena od roku 2015. Na pokrytí amerických podmořských závazků na světových oceánech tak zbývá pouhých 31 lodí.

Šance pro podmořské drony?

Námořnictvo přitom právě v této době zveřejnilo první snímky svého mimořádně velkého bezpilotního podvodního plavidla Orca na moři. Zpočátku bude Orca sloužit jako minonosný člun, zatímco výrobci obranných zařízení a námořnictvo budou pracovat na přidání nových typů misí do jejího operačního repertoáru. Orca představuje slibnou technologii, protože americké námořnictvo se snaží naplnit svůj plán rozptýlit bojovou sílu mezi mnohem početnější flotilu, místo aby ji soustředilo do několika velkých, drahých a víceúčelových jednotek.

Potopení křižníku s řízenými střelami nebo torpédoborce snižuje významnou část celkové bojové síly flotily, a to hned v několika typech operací: protiponorkovém, protizemním a protileteckém boji spolu s obranou proti balistickým střelám. Naproti tomu rozptýlení palebné síly, senzorů a funkcí velení a řízení zvyšuje odolnost. Flotila bojuje dál i přes ztrátu jednotlivých jednotek.

Vzhledem k těmto zprávám se ve Spojených státech začíná po letech znovu pokukovat po možnosti pořízení útočných ponorek s konvenčním pohonem. Početní stavy flotily stagnují, podle loňského plánu stavby lodí je třeba nejméně 17 dalších podmořských útočných člunů a nikdo už ani nepředstírá, že pětadvacetimetrová Orca, ať už je jakkoli schopná, může nahradit ponorku s posádkou o výtlaku tisíce tun.

Návrat k dieselu?

Koncepce amerického námořnictva, námořní pěchoty a společné koncepce budoucí námořní války počítají s využitím flotily v součinnosti s pozemními a leteckými silami, aby agresorovi znemožnily přístup do životně důležitých vod a na oblohu. Především do oblastí kolem ostrovů, tvořících první asijský ostrovní řetězec, od Filipín po ostrov Sachalin.

Ponorky přitom tvoří hlavní část tohoto plánu. Pokud totiž uzavřete první ostrovní řetězec, uzavřete námořnictvo a letectvo čínské armády, nemluvě o čínském obchodním loďstvu, v blízkých mořích a zmenšíte jim manévrovací prostor. Hlídková služba je činnost poměrně statická, což je úkol vhodný pro dieselové ponorky. A ponorkové služby provozované například japonskými námořními silami sebeobrany a námořnictvem Korejské republiky, které se spoléhají právě na ponorky s dieselelektrickým pohonem, v tom již dlouho vynikají. Americké námořnictvo by mohlo následovat jejich příkladu. Existují osvědčené konstrukce a také konstruktéři. Například japonské ponorky třídy Soryu a Taigei jsou považovány za nejlepší velké konvenční útočné čluny na světě. Francie staví konvenční variantu jaderných ponorek Barracuda, jsou tu španělské loděnice Navatia nebo německý Kiel se svým projektem 212CD. Možností na výběr je mnoho. A jestliže je americký lodní sektor pod velkým tlakem, má smysl obrátit se na velké lodní stavitele mezi dlouholetými a loajálními spojenci.

Konvenční ponorky jsou levné

Čína je dnes největším světovým výrobcem lodí. Nicméně dalšími dvěma největšími výrobci jsou Japonsko a Jižní Korea. Společně dokonce předstihují čínskou kapacitu stavby lodí. Lze si tak představit, že například společnost Mitsubishi Heavy Industries, která vyrobila ponorku Soryu a vyrábí typ Taigei, by byla vstřícná myšlence položit kýly pro americké námořnictvo. Stavba by mohla probíhat buď v japonských loděnicích, nebo na základě nějaké dohody o jejich výrobě v Severní Americe. A totéž platí i pro ostatní úspěšné západní konstrukce dieselelektrických ponorek.

Konkrétně japonský parlament vyčlenil 602,3 milionu dolarů na nejnovější kopii člunů JMSDF třídy Taigei. Ty jsou vybaveny lithium-iontovými bateriemi pro zvýšení jejich výdrže na místě. Další série ponorek třídy Virginia přitom stojí americké námořnictvo 3,45 miliardy dolarů na jednotku. Výhoda dieselu v ceně je zjevná. Vyrovnání současného amerického deficitu sedmnácti ponorek by tak americké daňové poplatníky přišlo na 10,24 miliardy dolarů. Naproti tomu 17 ponorek Virginia by stálo 58,65 miliardy dolarů. Je zde také hledisko politické – AUKUS.

V rámci americko-britsko-australského jihoasijského spojenectví Spojené státy údajně poskytnou Královskému australskému námořnictvu tři až pět jaderných ponorek třídy Virginia. Ty by australskému námořnictvu pomohly do doby, než se australským loďařům podaří vybudovat infrastrukturu a nashromáždit odborné znalosti pro stavbu vlastního typu. Pokud má americký loďařský průmysl potíže udržet současnou americkou ponorkovou flotilu, natož ji rozšířit a dodávat Austrálii jaderné ponorky, má smysl obrátit se na jiné subjekty, které by americké podmořské službě pomohly s počtem lodí. Tím by se naplnily potřeby námořnictva a zároveň by Amerika zachovala důvěru ve svého pravděpodobně nejbližšího spojence.

Politické hledisko

A konečně, nákup konkrétně japonských lodí by znovu posílil americko-japonské spojenectví. Vyslal by tím silný odstrašující signál vůdcům čínské komunistické strany. Pokud by americké námořnictvo trvale předsunulo svůj kontingent konvenčních ponorek do západního Pacifiku, byly by lodě umístěny v blízkosti potenciálních bojišť podél výše zmíněného prvního asijského ostrovního řetězce a také v loděnicích schopných provádět jejich údržbu a obnovu. A pokud by Washington souhlasil s umístěním amerických ponorek pod velení skutečně kombinované americko-japonské flotily a dal Tokiu možnost rozhodovat o jejich činnosti, bylo by Číně a Japonsku jasné, že Spojené státy mají zájem na společné obraně.

A žádná bombastická prohlášení Pekingu nebo zastrašování ze strany čínské lidové armády by alianci nerozvolnila ani nezrušila. Američtí námořníci budou v ohrožení, a proto budou americké ozbrojené síly na místě, až dojde k bitvě, například o Tchaj-wan. S tímto vědomím a zastrašeni nepříznivými geostrategickými okolnostmi by představitelé komunistické Číny měli upustit od očekávané agrese.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Mars a Měsíc na noční obloze: Velké nebeské setkání v souhvězdí Raka

Dnes v noci bude možné na noční obloze pozorovat jedinečný úkaz. Měsíc a Mars se k sobě přiblíží natolik, že to bude krásná podívaná pro všechny milovníky astronomie - a to dokonce i bez dalekohledu.

ISS čelí problémům s únikem vzduchu v ruském modulu

Ruský modul na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) již několik let čelí problémům s únikem vzduchu, což vyvolává obavy ohledně bezpečnosti astronautů na palubě. NASA a Roskosmos se zatím neshodly na závažnosti problému ani na jeho řešení.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Conor McGregor má zaplatit odškodné ženě, která ho obvinila ze znásilnění

Irský zápasník MMA Conor McGregor byl civilním soudem v Dublinu odsouzen k zaplacení téměř 250 tisíc eur ženě, která tvrdí, že ji v roce 2018 brutálně napadl a znásilnil v hotelovém apartmá. Případ vyvolal širokou diskuzi o spravedlnosti a odpovědnosti známých osobností.

Kendrick Lamar překvapil fanoušky zbrusu novým albem

Kendrick Lamar vydal bez jakéhokoliv předchozího oznámení své nové album s názvem GNX. Tento projekt, obsahující dvanáct skladeb, přichází v roce, kdy se rapper výrazně zapsal do hudební historie i veřejného povědomí svými spory i úspěchy.

Amazon investuje další 4 miliardy dolarů do společnosti Anthropic

Amazon oznámil další významnou investici do společnosti Anthropic, která se zabývá vývojem generativní umělé inteligence. Tento krok podtrhuje rostoucí konkurenci na poli moderních technologií a snahu Amazonu udržet krok s rivaly jako OpenAI nebo Google.

Německá ekonomika se beznadějně potácí v krizi, na obzoru je přitom Trump

Problémy největší evropské ekonomiky trvají dál. Podle Spolkového statistického úřadu rostla ve třetím čtvrtletí pomaleji, než analytici očekávali. Hlavním důvodem je zpomalující výrobní sektor a propad expertu zboží. Německá ekonomika už letos neporoste, shodují se experti.

Orbán po vydání zatykače ICC řekl, že Netanjahua pozve do Maďarska

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes řekl, že na návštěvu své země pozve izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a zajistí, že zatykač, který na Netanjahua ve čtvrtek vydal Mezinárodní trestní soud (ICC), "nebude naplněn". Informovala o tom agentura Reuters.

Bitcoin má magickou hranici 100 000 dolarů na dosah, kryptoměnový trh láme rekordy

Nejznámější kryptoměna světa bitcoin se v pátek přiblížila historickému milníku 100 000 dolarů, když její cena vystoupala nad 99 400 dolarů. Celková tržní kapitalizace kryptoměn dosáhla rekordních 3,4 bilionu dolarů, přičemž samotný bitcoin tvoří více než 56 procent této hodnoty.
Reklama

DOPORUČUJEME

Mars a Měsíc na noční obloze: Velké nebeské setkání v souhvězdí Raka

Dnes v noci bude možné na noční obloze pozorovat jedinečný úkaz. Měsíc a Mars se k sobě přiblíží natolik, že to bude krásná podívaná pro všechny milovníky astronomie - a to dokonce i bez dalekohledu.

ISS čelí problémům s únikem vzduchu v ruském modulu

Ruský modul na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) již několik let čelí problémům s únikem vzduchu, což vyvolává obavy ohledně bezpečnosti astronautů na palubě. NASA a Roskosmos se zatím neshodly na závažnosti problému ani na jeho řešení.

Astronauti na ISS vyvrací spekulace o zdravotních problémech

Astronauti NASA Suni Williams a Butch Wilmore zůstali na Mezinárodní vesmírné stanici mnohem déle, než plánovali. Navzdory zvěstem o úbytku hmotnosti a dalších zdravotních problémech však NASA ujišťuje, že jejich zdravotní stav je pod neustálým dohledem a jsou v pořádku.

Voyager 2 odhalil záhady magnetosféry Uranu

Data z mise Voyager 2 odhalují, že naše chápání magnetosféry Uranu bylo po desetiletí zkresleno. Průlet sondy v roce 1986 se totiž odehrál v neobvyklém okamžiku, kdy intenzivní sluneční vítr silně ovlivnil podmínky kolem této ledové planety.

Nové DNA testování boří mýty o obyvatelích Pompejí

Vědci analyzovali starověkou DNA obětí, které zahynuly při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. Jejich výzkum ukazuje, že mnohé dosavadní domněnky o identitě těchto lidí byly mylné. Studie tak odhaluje nečekané informace o původu, příbuzenských vazbách i životě obyvatel Pompejí.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Conor McGregor má zaplatit odškodné ženě, která ho obvinila ze znásilnění

Irský zápasník MMA Conor McGregor byl civilním soudem v Dublinu odsouzen k zaplacení téměř 250 tisíc eur ženě, která tvrdí, že ji v roce 2018 brutálně napadl a znásilnil v hotelovém apartmá. Případ vyvolal širokou diskuzi o spravedlnosti a odpovědnosti známých osobností.

Kendrick Lamar překvapil fanoušky zbrusu novým albem

Kendrick Lamar vydal bez jakéhokoliv předchozího oznámení své nové album s názvem GNX. Tento projekt, obsahující dvanáct skladeb, přichází v roce, kdy se rapper výrazně zapsal do hudební historie i veřejného povědomí svými spory i úspěchy.

Amazon investuje další 4 miliardy dolarů do společnosti Anthropic

Amazon oznámil další významnou investici do společnosti Anthropic, která se zabývá vývojem generativní umělé inteligence. Tento krok podtrhuje rostoucí konkurenci na poli moderních technologií a snahu Amazonu udržet krok s rivaly jako OpenAI nebo Google.

Frustrace a zklamání. COP29 se blíží ke konci, návrh klimatické dohody přitom nic neřeší

Klimatický summit COP29 v Ázerbájdžánu se blíží ke svému konci, nedošlo přitom ke shodě na finální podobě návrhu dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích. Konference přitom končí dnes večer, vyjednavači tak mají na dosažení pokroku jen pár hodin.

Německá ekonomika se beznadějně potácí v krizi, na obzoru je přitom Trump

Problémy největší evropské ekonomiky trvají dál. Podle Spolkového statistického úřadu rostla ve třetím čtvrtletí pomaleji, než analytici očekávali. Hlavním důvodem je zpomalující výrobní sektor a propad expertu zboží. Německá ekonomika už letos neporoste, shodují se experti.

Orbán po vydání zatykače ICC řekl, že Netanjahua pozve do Maďarska

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes řekl, že na návštěvu své země pozve izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a zajistí, že zatykač, který na Netanjahua ve čtvrtek vydal Mezinárodní trestní soud (ICC), "nebude naplněn". Informovala o tom agentura Reuters.

Bitcoin má magickou hranici 100 000 dolarů na dosah, kryptoměnový trh láme rekordy

Nejznámější kryptoměna světa bitcoin se v pátek přiblížila historickému milníku 100 000 dolarů, když její cena vystoupala nad 99 400 dolarů. Celková tržní kapitalizace kryptoměn dosáhla rekordních 3,4 bilionu dolarů, přičemž samotný bitcoin tvoří více než 56 procent této hodnoty.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii přijala další rezoluci vůči Íránu

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve čtvrtek večer podruhé během pěti měsíců schválila rezoluci, v níž nařizuje Íránu, aby urychleně zlepšil spolupráci s agenturou, a požaduje vypracování "komplexní" zprávy o jeho jaderném programu. Cílem rezoluce, pro niž v 35členné radě hlasovalo 19 členů a odmítly ji mimo jiné Čína a Rusko, je přimět Teherán k obnovení jednání o jeho jaderných aktivitách. Írán dnes v reakci oznámil, že přijme opatření včetně uvedení do provozu nových pokročilých odstředivek pro obohacování uranu.

Rusko poslalo výměnou za vojáky KLDR protivzdušné rakety

Rusko dodalo KLDR výměnou za vojáky protivzdušné rakety a další vojenské technologie, prozradil v televizním vysílání jihokorejský poradce pro národní bezpečnost Shin Wonsik. Zvláště systémy protivzdušné obrany v Pchjongjangu považuje režim za klíčové kvůli nedávnému shazování jihokorejských letáků drony.
Reklama
Reklama