Zdá se, že Mt. Gox začala vyplácet některé věřitele poté, co správce zaniklé bitcoinové burzy minulý měsíc uvedl, že brzy splatí věřitelům dluhy v hotovosti. Informovaly o tom servery The Block a CoinDesk.
Ve vlákně na Redditu několik uživatelů – kteří se zdají být věřiteli zaniklé bitcoinové burzy – uvedlo, že dnes obdrželi své platby Mt. Gox prostřednictvím služby PayPal. Napsal o tom The Block.
„Právě jsem obdržel platbu,“ napsal jeden z uživatelů jménem Free-End2543 a připojil snímek obrazovky e-mailového oznámení od společnosti PayPal.
„Právě jsem dostal svou počáteční platbu přes PayPal!!! Byl jsem si jistý, že to byl pokus o phishing na můj e-mail. Ale ne, legální peníze v JPY,“ uvedl další uživatel jménem rpostwvu. Několik dalších uživatelů zveřejnilo na sociální síti podobné zprávy.
❤💛💚💙
— yourfriendSOMMI ❤️💛💚💙 (@yourfriendSOMMI) December 26, 2023
🚨BREAKING NEWS: Mt. Gox people are reportedly starting to receive their Bitcoin payments already.
This means that Mt. Gox team was conning the market the whole time, to receive the coins at a higher price when it's ripe for dumping onto market.
Reddit and Telegram… pic.twitter.com/3KXbKUPsJB
Jeden uživatel ze skupinového chatu na Telegramu s názvem „MtGoxCreditors“ potvrdil, že obdržel platbu v japonských jenech – datovanou 25. prosince – od správce Mt. Gox na PayPal.
Splácení peněz v roce 2024
Údajné splátky přicházejí poté, co burza, která se zhroutila v roce 2014, minulý měsíc v e-mailu věřitelům uvedla, že správce pro nápravu „vyvíjí úsilí o zahájení splátek v hotovosti během kalendářního roku 2023“. Splácení však bude pravděpodobně „pokračovat i v roce 2024“ vzhledem k velkému počtu sanačních věřitelů, uvedl správce.
V září společnost Mt. Gox prodloužila lhůtu pro splácení věřitelů z 31. října 2023 na 31. října 2024.
Platforma se sídlem v Tokiu, která byla spuštěna v roce 2010, si získala popularitu. V roce 2013 se stala největší bitcoinovou burzou, která obsluhovala 70 procent všech bitcoinových obchodů na světě. Počátkem roku 2014 však zastavila veškeré výběry, když byla napadena hackery. Stránky brzy přestaly fungovat a společnost požádala o ochranu před bankrotem poté, co přišla o více než 800 000 bitcoinů. Nakonec se jí podařilo získat zpět asi 20 procent ukradených prostředků.
Splacení by mohlo mít určitý dopad na ceny bitcoinů kvůli samotnému objemu uvolňovaných tokenů, ale trh by to nedestabilizovalo, uvádí CoinDesk.