Z uzavřené studie anglického úřadu pro veřejné zdraví (PHE) vyplývá, že nová varianta koronaviru nezpůsobuje závažnější průběh onemocnění covid-19 než jiné varianty, informovala ve středu agentura Reuters.
Podle vědců se nový kmen koronaviru může šířit rychleji. Poprvé byl zdokumentován v Anglii v polovině prosince, což řadu zemí vedlo k omezení cestování z a do Velké Británie. Od té doby ohlásilo záchyt nového kmene několik dalších států.
V rámci studie vědci porovnali 1 769 lidí infikovaných novým kmenem koronaviru s 1 769 lidmi, kteří se nakazili takzvaným „divokým typem“ viru. Obě skupiny byly srovnávány jedna ku jedné na základě věku, pohlaví, oblasti bydliště a doby testování.
Ze 42 případů hospitalizace bylo 16 osob infikováno novou variantou koronaviru a 26 „divokým typem“, uvádí studie. Po nákaze novým kmenem zemřelo 12 lidí ve srovnání s 10 úmrtími v případech infekce původním typem.
„Předběžné výsledky studie nezjistily statisticky významný rozdíl v hospitalizacích a smrtnosti do 28 dní od nákazy mezi případy s novou variantou a divokými typem koronaviru,“ uvádí studie.
Zároveň nebyl zjištěn žádný významný rozdíl v pravděpodobnosti reinfekce u nové varianty ve srovnání s ostatními variantami.
Studie však dodává, že míra sekundárního přenosu, tedy podíl kontaktů potvrzených případů, u nichž došlo k rozvoji nemoci, byla vyšší u lidí infikovaných novou variantou.
Přední epidemiolog a poradce britské vlády Andrew Hayward v úterý varoval, že Británie v nadcházejících týdnech míří ke „katastrofě“, pokud proti infekčnější variantě koronaviru nezavede přísnější opatření.
Británie v úterý oznámila 53 135 nových případů covidu-19, což je nejvyšší počet od zahájení hromadného testování v polovině roku 2020. Britský premiér Boris Johnson podle deníku The Times schválil přesunutí dalších částí země do čtvrté, nejvyšší úrovně opatření.