Palestinské hnutí Hamás odmítá jednat o výměně zajatců, dokud Izrael vede válku v Pásmu Gazy, ale je otevřeno jakékoli iniciativě, která by vedla k jejímu ukončení, uvedl dnes podle agentury Reuters vysoce postavený představitel této islamistické skupiny. Katarští a egyptští zprostředkovatelé, kteří usilují o obnovení dohody mezi Hamásem a Izraelem o propuštění dalších rukojmích, už předtím podle egyptských zdrojů informovali Spojené státy, že předběžná jednání o novém ujednání váznou, neboť Hamás si jako podmínku klade právě okamžité příměří.
„Potvrzujeme náš postoj, že kategoricky odmítáme vést jakoukoli formu jednání o výměně zajatců v rámci pokračující izraelské genocidní války,“ uvedl v prohlášení čelný představitel Hamásu Básim Naím. „Jsme však otevřeni jakékoli iniciativě, která přispěje k ukončení agrese vůči našemu lidu a otevření hraničních přechodů pro dovoz pomoci, která by ulevila palestinskému lidu,“ dodal.
For Israel's hostage families, despondency sets in as world attention shifts
— Times LIVE (@TimesLIVE) January 8, 2024
https://t.co/IqNchrGtVK
Vláda amerického prezidenta Joea Bidena se podle egyptského zdroje webu Al-Arabí Al-Džadíd nicméně domnívá, že uzavření nové dohody o rukojmích bude možné, pokud Egypt a Katar na Hamás vyvinou dostatečně silný tlak. Izraelský list Haarec dnes s odvoláním na palestinské zdroje napsal, že v nadcházejících dnech do Káhiry přijede delegace tvořená čelnými představiteli Hamásu, která bude jednat o případné dohodě o propuštění rukojmích s představiteli egyptských zpravodajských služeb. Podle Haarecu to bude první návštěva představitelů Hamásu v Egyptě od týdenního příměří z konce listopadu.
Připravenost své země na zprostředkované uzavření druhého dočasného příměří, které by umožnilo propuštění rukojmích držených Hamásem a výrazné navýšení dodávek humanitární pomoci do Pásma Gazy, dnes naznačil izraelský prezident Jicchak Herzog.
„Izrael je připraven na další humanitární přestávku a navýšení humanitární pomoci, aby bylo umožněno propuštění rukojmích,“ řekl Herzog na setkání s velvyslanci v Izraeli. „A odpovědnost za to nese plně (vůdce Hamásu v Gaze Jahjá) Sinvár a (další členové) vedení Hamásu,“ dodal. Agentura Reuters nicméně připomněla, že role prezidenta je v izraelské politice převážně symbolického rázu.
Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns se v pondělí podle serveru Axios ve Varšavě setkal s katarským premiérem Muhammadem bin Abdar Rahmánem Sáním a šéfem izraelské zpravodajské služby Mossad Davidem Barneou, aby s nimi projednal možnost uzavření nové dohody o propuštění rukojmích.
Izrael zahájil válku proti hnutí Hamás, jež v Pásmu Gazy od roku 2007 vládne, poté, co tato skupina 7. října zaútočila na Izrael, zabila asi 1200 lidí a dalších více než 200 jich unesla do Pásma Gazy. Část rukojmích byla propuštěna výměnou za palestinské vězně během týdenního příměří na konci listopadu. Od začátku úderů v Pásmu Gazy zemřelo podle palestinských úřadů přes 19.600 lidí.