Americký prezident Joe Biden v sobotu prohlásil, že Spojené státy nepodporují nezávislost Tchaj-wanu. Toto prohlášení přišlo jako reakce na výsledek prezidentských voleb na Tchaj-wanu, kde voliči odmítli sjednocování s Čínou a zvolili kandidáta vládní Demokratické pokrokové strany (DPP), viceprezidenta Laj Čching-te, známého spíše jako William Laj.
William Laj je známý svým odmítáním čínského tlaku a slibem, že se postaví Pekingu. Jeho vítězství v prezidentských volbách může vést k dalšímu napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou, která si Tchaj-wan nárokuje jako svůj vlastní. Peking se obává, že by Laj mohl vyhlásit vznik Tchajwanské republiky, což by mohlo vést k další eskalaci konfliktu.
President Biden made it clear that the U.S. does not support independence for Taiwan following its election, a stance that reinforces the One China policy claim that Taiwan is historically part of the mainland. https://t.co/3eIbKVfvQ9
— The Hill (@thehill) January 14, 2024
Spojené státy, ačkoli nepodporují formální vyhlášení nezávislosti Tchaj-wanu, udržují s ostrovem neoficiální vztahy a zůstávají jeho nejdůležitějším podporovatelem a dodavatelem zbraní. Tato politika je v souladu s rozhodnutím USA z roku 1979, kdy změnily diplomatické uznání z Tchaj-peje na Peking.
Tchaj-wan je úspěšným demokratickým státem od roku 1996, kdy se zde konaly první přímé prezidentské volby. Ostrov je také domovem pro většinu výroby nejmodernějších procesorů, což je součástí jeho obranné strategie proti Číně.
Bidenova administrativa se v posledních týdnech obávala, že volby, přechod a nová vláda vystupňují konflikt s Pekingem. Biden již dříve rozzlobil čínskou vládu svými komentáři, které naznačovaly, že Spojené státy budou ostrov bránit, pokud na něj zaútočí. Jeho sobotní komentáře se tak zdají být snahou o uklidnění Pekingu.
Podle ČTK má v neděli Tchaj-wan navštívit neoficiální delegace ze Spojených států, složená mimo jiné z bývalých vysoce postavených členů vlády. Setkání má být projevem podpory vládě.