menu

0.2 C
Czech
Čtvrtek 21. listopadu 2024

Senegalci hlasují v parlamentních volbách, favoritem je strana prezidenta

Senegalci a Senegalky dnes v předčasných parlamentních volbách rozhodují o tom, jestli politická strana PASTEF prezidenta Bassiroua Diomayeho Fayeho získá v zákonodárném sboru většinu, což by mu usnadnilo prosazování reforem, píše agentura AP.

Ukrajina po ruském útoku hlásí mrtvé i škody na energetické infrastruktuře

Ukrajina po rozsáhlém ruském vzdušném útoku z dnešního rána hlásí výbuchy na řadě míst země. Podle ukrajinské energetické firmy DTEK utrpěly vážné škody její tepelné elektrárny. Energetici provádějí nouzové odstávky dodávek elektřiny, v Mykolajivu a Dnipru jsou dohromady čtyři mrtví, informovala agentura Reuters.

Naklonovaná opice má pomoci vědcům urychlit výzkum nových léků

Čínští vědci naklonovali první opici druhu makak rhesus, který je hojně využíván v lékařském výzkumu, protože jeho fyziologie je podobná lidské. Vyvolávají však obavy u ochránců zvířat, píše BBC, CNN a další servery.

Reklama

Vědci tvrdí, že by pomocí naklonovaného makaka mohli urychlit testování léků. Geneticky identická zvířata podle nich vykazují podobné výsledky, což poskytuje větší jistotu při testech.

Předchozí pokusy o klonování těchto makaků buď nevedly k porodu, nebo potomci po několika hodinách zemřeli.

U savců vede pohlavní rozmnožování k tomu, že potomci jsou tvořeni směsí genů od otce a matky. Při klonování se používají techniky k vytvoření geneticky identické kopie jednoho zvířete.

Nejznámější klonované zvíře, ovce Dolly, bylo vytvořeno v roce 1996. Vědci přeprogramovali buňky z jiné ovce a vytvořili z nich embrya. To jsou stavební buňky, z nichž může vyrůst jakákoli část organismu. Tato embrya pak byla implantována náhradní matce Dolly.

V časopise Nature vědci uvádějí, že se jim podařilo v podstatě totéž, ale s opicí rhesus. Zvíře podle nich zůstalo zdravé po více než dva roky, což svědčí o tom, že proces klonování byl úspěšný.

Dr. Falong Lu z Univerzity Čínské akademie věd řekl BBC, že „všichni zářili štěstím“ nad úspěšným výsledkem.

Mluvčí britské Královské společnosti pro prevenci týrání zvířat (RSPCA) však uvedl, že podle názoru organizace utrpení způsobené zvířatům převažuje nad bezprostředním přínosem pro lidské pacienty.

Opice podobné lidem

Opice rhesus se ve volné přírodě vyskytují v Asii. Jejich populace se nacházejí v Afghánistánu, Indii, Thajsku, Vietnamu a Číně. Používají se při pokusech ke studiu infekcí a imunity.

První makakové byli naklonováni v roce 2018. Vědci tento druh preferují kvůli jejich genetické podobnosti s lidmi.

Problémem této metody klonování dospělých buněk na embryonální je, že při většině pokusů dochází k chybám při přeprogramování. Nakonec se jich tak narodí jen velmi málo a ještě méně se jich narodí zdravých. U většiny savců je to jedno až tři procenta. A u opic rhesus se to ukázalo jako ještě obtížnější. Dokud se to výzkumnému týmu před dvěma lety nepodařilo, nenarodil se žádný potomek.

Zjistili, že při neúspěšných pokusech nebyla placenta, která poskytuje rostoucímu plodu kyslík a živiny, v procesu klonování správně přeprogramována. Proto se nevyvíjela normálně.

Výzkumníci tento problém obešli tím, že nepoužili tu část klonovaného embrya, která se dále vyvíjí v placentu. Odstranili vnitřní buňky, které se vyvinou v tělo zvířete, a vložili je do neklonovaného vnějšího embrya, u kterého doufali, že se vyvine v normální placentu.

Vědci použili 113 embryí, z nichž 11 implantovali. Takto dosáhli dvou těhotenství a jednoho živého porodu. Opičku pojmenovali „ReTro“ podle vědecké metody zvané „trofoblastová náhrada“, která byla k její výrobě použita.

Ochránci bijí na poplach

Organizace RSPCA uvedla, že má z výzkumu vážné obavy. „Pro tuto studii neexistuje žádné bezprostřední uplatnění. Očekává se, že z těchto pokusů budou mít prospěch lidští pacienti, ale jakékoli reálné využití by bylo vzdáleno několik let. Je pravděpodobné, že při vývoji těchto technologií bude zapotřebí více zvířecích „modelů“,“ uvedl mluvčí.

RSPCA je hluboce znepokojena velmi vysokým počtem zvířat, která při těchto pokusech zažívají utrpení a strach, stejně jako velmi nízkou úspěšností těchto pokusů. Primáti jsou inteligentní a vnímavá zvířata, nikoliv jen výzkumné nástroje,“ dodal.

Podobné obavy má i profesor Robin Lovell-Badge z londýnského Institutu Francise Cricka, který výzkum na zvířatech rozhodně podporuje, pokud však přínos pro pacienty převáží nad utrpením zvířat. „Mít zvířata se stejnou genetickou výbavou omezí zdroj variability při pokusech. Musíte se však ptát, zda to za to opravdu stojí,“ řekl.

Profesor Lovell-Badge má také obavy, že vědci dosáhli pouze jednoho živě narozeného mláděte. „Nemůžete dělat žádné závěry o úspěšnosti této techniky, když máte jeden porod. Je nesmysl vůbec navrhovat, že to lze. Potřebujete alespoň dva, ale raději více,“ řekl.

Doktor Falong Lu v reakci na to pro BBC News uvedl, že cílem týmu je získat více klonovaných opic a zároveň snížit počet použitých embryí. Dodal, že pro výzkum byly získány všechny etické souhlasy.

Všechny postupy na zvířatech v našem výzkumu byly v souladu se směrnicemi stanovenými výbory pro používání zvířat a péči o ně v Šanghajském institutu biologických věd Čínské akademie věd (CAS) a v Ústavu neurověd Centra excelence pro vědu o mozku a technologii inteligence CAS,“ řekl. Klonování lidí v budoucnu pomocí této metody nepřipadá podle něj v úvahu. „Reprodukční klonování lidských bytostí je naprosto nepřijatelné,“ cituje jej CNN.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Mars a Měsíc na noční obloze: Velké nebeské setkání v souhvězdí Raka

Dnes v noci bude možné na noční obloze pozorovat jedinečný úkaz. Měsíc a Mars se k sobě přiblíží natolik, že to bude krásná podívaná pro všechny milovníky astronomie - a to dokonce i bez dalekohledu.

ISS čelí problémům s únikem vzduchu v ruském modulu

Ruský modul na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) již několik let čelí problémům s únikem vzduchu, což vyvolává obavy ohledně bezpečnosti astronautů na palubě. NASA a Roskosmos se zatím neshodly na závažnosti problému ani na jeho řešení.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Lewis Hamilton přiznal frustraci, ale slibuje boj do posledního závodu

Lewis Hamilton se po těžkém víkendu v Brazílii přiznal, že přemýšlel o tom, že se už nevrátí. I přes zklamání však sedminásobný mistr světa slíbil, že do zbytku sezóny dá maximum. Jeho působení u Mercedesu se chýlí ke konci a příští rok ho čeká nový začátek u Ferrari.

Trenéra Gudase po zápase napadl manažer soupeře

Trenér slovenského týmu Skalice Leo Gudas se po zápase musel vypořádat s nečekaným napadením. Bývalý bezpečnostní manažer Detvy Ján Podhorec na něj zaútočil při tradičním podávání rukou. Situace přerostla v krátkou šarvátku, která vyústila v disciplinární pokutu pro domácí tým.

Americká základna v Polsku je na seznamu ruských prioritních cílů

Americká základna protivzdušné obrany v Polsku je už dlouho seznamu prioritních cílů ruské armády, prohlásila dnes podle agentury TASS mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Základna, jejíž existence prý vede ke zvýšení úrovně jaderného nebezpečí, podle ní může být zasažena novými ruskými zbraněmi. Varšava ruské výhrůžky označila za argument, proč posílit protivzdušnou obranu Polska i NATO.

Moderátor Jay Leno si při pádu zlomil zápěstí, naplánovanou show přesto nezrušil

Bývalý moderátor populární Tonight Show Jay Leno utrpěl o víkendu vážná zranění, když spadl z přibližně dvacetimetrového kopce nedaleko Pittsburghu v Pensylvánii. Navzdory zraněním však dokázal vystoupit na plánované show pouhé tři hodiny po nehodě.

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Galanta kvůli válce v Pásmu Gazy

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta, a to kvůli obvinění z válečných zločinů spáchaných v Pásmu Gazy. Soud o tomto očekávaném kroku dnes informoval v prohlášení, podle kterého zamítl námitky Izraele proti žádosti prokurátora o vydání zatykače.
Reklama

DOPORUČUJEME

Mars a Měsíc na noční obloze: Velké nebeské setkání v souhvězdí Raka

Dnes v noci bude možné na noční obloze pozorovat jedinečný úkaz. Měsíc a Mars se k sobě přiblíží natolik, že to bude krásná podívaná pro všechny milovníky astronomie - a to dokonce i bez dalekohledu.

ISS čelí problémům s únikem vzduchu v ruském modulu

Ruský modul na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) již několik let čelí problémům s únikem vzduchu, což vyvolává obavy ohledně bezpečnosti astronautů na palubě. NASA a Roskosmos se zatím neshodly na závažnosti problému ani na jeho řešení.

Astronauti na ISS vyvrací spekulace o zdravotních problémech

Astronauti NASA Suni Williams a Butch Wilmore zůstali na Mezinárodní vesmírné stanici mnohem déle, než plánovali. Navzdory zvěstem o úbytku hmotnosti a dalších zdravotních problémech však NASA ujišťuje, že jejich zdravotní stav je pod neustálým dohledem a jsou v pořádku.

Voyager 2 odhalil záhady magnetosféry Uranu

Data z mise Voyager 2 odhalují, že naše chápání magnetosféry Uranu bylo po desetiletí zkresleno. Průlet sondy v roce 1986 se totiž odehrál v neobvyklém okamžiku, kdy intenzivní sluneční vítr silně ovlivnil podmínky kolem této ledové planety.

Nové DNA testování boří mýty o obyvatelích Pompejí

Vědci analyzovali starověkou DNA obětí, které zahynuly při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. Jejich výzkum ukazuje, že mnohé dosavadní domněnky o identitě těchto lidí byly mylné. Studie tak odhaluje nečekané informace o původu, příbuzenských vazbách i životě obyvatel Pompejí.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Lewis Hamilton přiznal frustraci, ale slibuje boj do posledního závodu

Lewis Hamilton se po těžkém víkendu v Brazílii přiznal, že přemýšlel o tom, že se už nevrátí. I přes zklamání však sedminásobný mistr světa slíbil, že do zbytku sezóny dá maximum. Jeho působení u Mercedesu se chýlí ke konci a příští rok ho čeká nový začátek u Ferrari.

Trenéra Gudase po zápase napadl manažer soupeře

Trenér slovenského týmu Skalice Leo Gudas se po zápase musel vypořádat s nečekaným napadením. Bývalý bezpečnostní manažer Detvy Ján Podhorec na něj zaútočil při tradičním podávání rukou. Situace přerostla v krátkou šarvátku, která vyústila v disciplinární pokutu pro domácí tým.

Americká základna v Polsku je na seznamu ruských prioritních cílů

Americká základna protivzdušné obrany v Polsku je už dlouho seznamu prioritních cílů ruské armády, prohlásila dnes podle agentury TASS mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Základna, jejíž existence prý vede ke zvýšení úrovně jaderného nebezpečí, podle ní může být zasažena novými ruskými zbraněmi. Varšava ruské výhrůžky označila za argument, proč posílit protivzdušnou obranu Polska i NATO.

Moderátor Jay Leno si při pádu zlomil zápěstí, naplánovanou show přesto nezrušil

Bývalý moderátor populární Tonight Show Jay Leno utrpěl o víkendu vážná zranění, když spadl z přibližně dvacetimetrového kopce nedaleko Pittsburghu v Pensylvánii. Navzdory zraněním však dokázal vystoupit na plánované show pouhé tři hodiny po nehodě.

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Galanta kvůli válce v Pásmu Gazy

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta, a to kvůli obvinění z válečných zločinů spáchaných v Pásmu Gazy. Soud o tomto očekávaném kroku dnes informoval v prohlášení, podle kterého zamítl námitky Izraele proti žádosti prokurátora o vydání zatykače.

Americká vláda požaduje, aby Google prodal kvůli monopolu svůj prohlížeč Chrome

Americké ministerstvo spravedlnosti požaduje, aby internetový gigant Google ze skupiny Alphabet prodal svůj prohlížeč Chrome, omezil upřednostňování svého vyhledávače v systému Android nebo bezplatně sdílel s konkurencí údaje, které o uživatelích shromažďuje. Na dodržování požadavků by dohlížel pětičlenný výbor jmenovaný soudem a placený z peněz firmy. Ministerstvo to navrhlo soudu s cílem rozbít monopol Googlu v on-line vyhledávání a související reklamě, uvedla ve středu agentura Reuters. Google bude mít v prosinci možnost předložit vlastní návrhy, požadavky ministerstva označil za udivující.

Rusko poprvé na Ukrajině použilo mezikontinentální balistickou raketu

Rusko v noci na dnešek poprvé zaútočilo na Ukrajinu s využitím mezikontimentální balistické rakety, uvedla ráno s odkazem na ukrajinské ozbrojené síly místní média. Mířila na město Dnipro na východě země. Agentura AFP později napsala, že nenesla jadernou hlavici.

Texas chce vybudovat detenční centra pro ilegální migranty, nabídl Trumpovi pozemek

Státní správa v Texasu nabídla administrativě Donalda Trumpa pozemek poblíž americko-mexické hranice k vybudování detenčních center. Tato zařízení by měla pomoci s masovou deportací ilegálních migrantů slíbenou nově zvoleným americkým prezidentem. Texas podporuje Trumpovu migrační politiku, některé státy a města se však proti ní bouří.
Reklama
Reklama