K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes krátce před polednem SEČ dorazila kosmická loď Crew Dragon se čtveřicí astronautů soukromé mise Ax-3 společnosti Axiom Space. Ukázalo to živé vysílání na stránkách americké firmy, která tak úspěšně na stanici na oběžné dráze kolem Země dopravila svou již třetí posádku. Astronauti odstartovali z kosmodromu na Floridě ve čtvrtek před půlnocí SEČ a na cestě strávili zhruba 36 hodin.
První přímý kontakt s ISS posádkový modul navázal v 11:42 SEČ, kdy obě plavidla letěla rychlostí přibližně 28.200 kilometrů za hodinu zhruba 400 kilometrů nad jižním úsekem Tichého oceánu.
Docking confirmed! The #Ax3 crew has arrived at the International Space Station, and the hatch is set to open at around 7:30am ET (1230 UTC). pic.twitter.com/TKjdmJjrR7
— NASA (@NASA) January 20, 2024
Následné manévry kosmickou loď plně připojí ke stanici, kde na čtveřici astronautů čekají jejich kolegové z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), kosmonauti ruské kosmické agentury Roskosmos a dva astronauti Evropské kosmické agentury (ESA) a japonské vesmírné agentury JAXA.
Dosáhnout plného spojení potrvá asi dvě hodiny, napsala agentura Reuters. Průchod mezi stanicí a Crew Dragon musí být nejprve utěsněn a pak natlakován, než se otevřou průlezy, kterými se posádka dostane na palubu orbitální laboratoře.
Mise Ax-3 se účastní bývalý astronaut NASA Michael López-Alegría, Švéd Marcus Wandt z ESA, Ital Walter Villadei a Turek Alper Gezeravci, který je prvním tureckým astronautem ve vesmíru. Pro velitele mise Lópeze-Alegríu jde o šestou návštěvu ISS. V dubnu 2022 velel také první misi Axiomu, která se zároveň stala první plně soukromou cestou k ISS.
Na oběžnou dráhu astronauty vynesla raketa Falcon 9 společnosti Space X, která vyrobila i modul Crew Dragon. Axiom Space a Space X spolu mají smlouvu, která jim zajistila spolupráci i na předchozích misích Axiomu Ax-1 a Ax-2 z předchozích dvou let.
Tým se na let připravoval několik měsíců. Na oběžné dráze stráví přibližně dva týdny, během kterých ho čeká přes 30 vědeckých vědeckých experimentů. Mnohé z nich se podle Reuters zaměří na vliv pobytu ve vesmíru na lidské zdraví.
Axiom Space se sídlem v Houstonu má od svého založení před osmi lety zakázky od vlád a bohatých soukromých zájemců. Za služby spojené s organizací, výcvikem a vybavením zákazníků si podle Reuters účtuje nejméně 55 milionů dolarů (zhruba 1,3 miliardy korun) za jedno místo.
Axiom je zároveň jednou z několika společností, které budují komerční vesmírnou stanici. Ta by měla časem nahradit ISS, jejíž provoz plánuje NASA ukončit okolo roku 2030. První moduly Mezinárodní vesmírné stanice se na orbitu dostaly v roce 1998. Od roku 2000 ji nepřetržitě obývají kosmonauti v rámci partnerství vedeného Spojenými státy a Ruskem, do kterého patří i Kanada, Japonsko a evropské státy sdružené v ESA.