Mexická vláda se rozhodla zakázat geneticky modifikovanou (GMO) kukuřici. Ekologové tento krok uvítali, hlavní mexická zemědělská lobby naopak toto rozhodnutí kritizovala. Informovala o tom agentura Reuters.
Dle dekretu vydaného ve čtvrtek Mexiko „zruší a upustí od udělování povolení k uvolňování geneticky modifikovaných semen kukuřice do životního prostředí.“ Dekret mimo jiné nařídil ukončení dovozu GMO kukuřice do roku 2024.
Zastánci geneticky modifikované kukuřice tvrdí, že tento zákaz omezí možnosti mexických farmářů.
„Nedostatečný přístup k výrobním možnostem nás znevýhodňuje ve srovnání s konkurencí, jako jsou pěstitelé kukuřice ve Spojených státech,“ uvedla Laura Tamayo, ředitelka společnosti Bayer, jejíž jednotka Monsanto vyrábí GMO kukuřici navrženou tak, aby přežila aplikaci pesticidu.
Odpůrci naopak tento zákaz oslavili. „Je to obrovské vítězství,“ řekl Homero Blas, šéf mexické společnosti Mexico’s Organic Producers’ Society.
Ti tvrdí, že GMO plodiny kontaminují původní odrůdy kukuřice a podporují používání nebezpečných pesticidů. Ty dle nich ohrožují veřejné zdraví a poškozují biologickou rozmanitost.
Mexiko je z velké části soběstačné, co se týče kukuřice bílé. Ta se v zemi používá například k výrobě tortil. Země je však závislá na dovozu žluté kukuřice, převážně GMO, ze Spojených států, která se využívá jako krmivo pro hospodářská zvířata.
Není jasné, zdali se pravidla budou vztahovat jen na kukuřici pěstovanou pro lidskou spotřebu, či i na dovezenou kukuřici pro hospodářská zvířata.