Izraelská firma jako první na světě vypěstovala úhoří maso. Nyní hodlá svůj produkt ještě vylepšit a do dvou let uvést na trh. Populace úhořů po celém světě se hroutí v důsledku nadměrného rybolovu, což prudce zvyšuje jejich ceny. Informují o tom WION a The Guardian.
Vypěstovat v laboratoři z kmenových buněk maso se snaží řada startupů a různých společností z celého světa. Mnohé z nich uspěly. Výhodou této alternativy je, že nemusí docházet k porážení hospodářských zvířat.
Navíc můžeme zabránit vypouštění emisí skleníkových plynů z jejich chovu. Laboratorní maso je jedinou možností, jak zastavit oteplování, a přitom udržet masné produkty v jídelníčku strávníků, kteří veganství neholdují.
Reinventing the eel: first lab-grown eel meat revealed https://t.co/RXmiDnddgf
— Guardian Australia (@GuardianAus) January 22, 2024
Problém však spočívá v tom, že výroba syntetického masa je příliš drahá, mnohem dražší než jeho získání přirozeným způsobem. Naše chutě však vedly k tomu, že se některé druhy staly ohroženými. Ceny masa těchto živočichů prudce rostou.
A jejich vyhynutí je nevyhnutelné, pokud je nadále budeme lovit. Tady podle televize WION přichází izraelská společnost Forsea Foods, jež chce udržet maso úhořů říčních na našich talířích a je samotné v řekách. Populace těchto ryb po celém světě totiž zkolabovaly.
Může za to nadměrný rybolov a znečištění. Ohrožené druhy, jako jsou právě úhoři, jsou již natolik drahé, že se pěstování jejich masa v laboratoři vyplatí. Firma Forsea Foods se chce zaměřit právě na takové živočichy.
Na talířích do dvou let
Společnost vyrobila úhoří maso s pomocí takzvaných organoidů, napsal list The Guardian. Jedná se o malé svazky tkáně původně vyvinuté pro užití v lékařském výzkumu. Vyrobeny jsou z embryonálních kmenových buněk odebraných z oplozených vajíček úhoře.
Tyto buňky mají schopnost vyvinout se do jakéhokoli druhu tkáně. Výsledný produkt navíc obsahuje i některé rostlinné složky. Tato technika je vhodná hlavně pro ryby a mořské plody. Jejich maso je totiž spíše homogenní.
Firma spolupracovala na vytvoření pokrmu zvaného unagi kabajaki s japonským šéfkuchařem. Jedná se o marinovaného grilovaného úhoře podávaného s rýží. Dalším výslednou pochoutkou bylo unagi nigiri – druh sushi.
„Unagi je v Japonsku trvale oblíbený pokrm. Jeho nadčasová přitažlivost je ale ovlivněna rostoucím povědomím o potřebě udržitelnějšího přístupu,“ prohlásil šéfkuchař Kacumi Kusumoto, jenž provozuje v Tokiu veganskou restauraci.
Spotřeba úhoře v Japonsku klesla od roku 2000 o 80 procent. Forsea Foods chce svůj výsledek ještě vylepšit a do dvou let uvést do prodeje. Cena umělého masa je podle ní vyrovná ceně úhoře uloveného z řeky.
Rostoucí poptávka po umělém mase by však nakonec mohla jeho ceny snížit. Projekty v této oblasti loni podpořil i japonský premiér Fumio Kišida. Forsea Foods bude první firma na světě, jež umělé úhoří maso vypěstovala, a která ho uvede na trh.