Washington se rozhodl obnovit rozhovory s Bagdádem o ukončení působení mezinárodní vojenské koalice pod vedením USA v Iráku a navázat s ním místo toho bilaterální vztahy. Tyto diskuse z loňského roku přerušila válka v Gaze a nárůst frekvence útoků proíránských milic na americké síly v zemi. Informují o tom Reuters a The National.
Spojené státy upustily od plánu zastavit aktuální nárůst útoků proíránských milic na své síly ještě před ukončením působení koaličních jednotek v Iráku. Prozradily to dva anonymní americké zdroje s odkazem na dopis od velvyslankyně USA Aliny Romanowski.
Ten byl adresován iráckému ministrovi zahraničních věcí Fuadovi Husseinovi, píše agentura Reuters. On na sociální síti X (dříve Twitter) napsal, že korespondenci předá k prostudování premiérovi Mohammedovi Shia‘ Al Sudaniovi a dalším příslušným úřadům.
The #UnitedStates and #Iraq are set to initiate talks on the end of a US-led military coalition in Iraq and how to replace it with bilateral relations, four sources say, a step forward in a process that was stalled by the #Gaza war.https://t.co/CTESB0PmBy
— Al Arabiya English (@AlArabiya_Eng) January 24, 2024
„V souvislosti s tím podnikneme další kroky,“ podotkl Hussein. Romanowski píše v dopise o zájmu Washingtonu pokračovat s Bagdádem v rozhovorech o ukončení působení mezinárodních koaličních sil vedených USA v Iráku, upozornil deník The National.
V zemi působí 2500 amerických a další stovky evropských vojáků. Tyto jednotky pomáhaly tamním obranným složkám v boji proti Islámskému státu (IS), jenž se v roce 2014 zmocnil velkých oblastí v Iráku a Sýrii.
Vztahy na vyšší úrovni
Americké jednotky v zemi však začaly napadat proíránské militantní skupiny. USA přitom provedly řadu odvetných úderů. Irácký premiér proto kvůli stupňujícímu se násilí vyzval Washington k rozpuštění koaličních sil.
Obě strany se místo nich loni dohodly na vytvoření vyšší vojenské komise jako prostředku pro vzájemný dialog a spolupráci. Tyto rozhovory však přerušila válka v Pásmu Gazy, po jejímž vypuknutí navíc útoků na americké vojáky v Iráku přibylo.
USA odmítly území opustit, neboť by to vypadalo jako vynucené stažení. Obávaly se, že tak povzbudí v dalších akcích regionální rivaly včetně proíránských milic. Washington si ale uvědomil, že se momentální situace jen tak nezmění, uvedly zmíněné zdroje.
Naopak se obává dalších eskalací násilí, pokud se nestáhne. Nové kolo diskusí na téma stažení koaličních sil z Iráku ale přímo nijak s nedávnými útoky na americké síly v Iráku nesouvisí. Američtí vojáci se několikrát ocitli pod palbou i v Sýrii.