Spojené státy v noci na dnešek znovu zaútočily na postavení Húsíů v Jemenu a zničily při tom další raketu těchto Íránem podporovaných šíitských povstalců, kteří od listopadu ostřelují lodě v Rudém moři a okolí. Húsíové předtím v pátek zasáhli loď Marlin Luanda v Adenském zálivu, která poté začala hořet. Na X o tom informovalo regionální velitelství americké armády CENTCOM. Povstalci provozovaná televize Al-Masíra mezitím uvedla, že Spojené státy spolu s Británii provedly dva vzdušné údery na přístav Rás Ísa, kde se nachází hlavní ropný terminál v Jemenu. Bližší podrobnosti televize nesdělila.
Proti povstalecké raketě, která představovala „bezprostřední nebezpečí“ pro plavidla v Rudém moři, americká armáda zakročila kolem 3:45 místního času (1:45 SEČ).
U.S. Conducts Self-Defense Strike Against Houthi Anti-Ship Missile
— U.S. Central Command (@CENTCOM) January 27, 2024
On Jan. 27 at approximately 3:45 a.m. (Sanaa time), U.S. Central Command Forces conducted a strike against a Houthi anti-ship missile aimed into the Red Sea and which was prepared to launch. U.S. Forces… pic.twitter.com/UcHqDiyT1I
Páteční útok rebelů zasáhl kolem 19:45 místního času (17:45 SEČ) ropný tanker Marlin Luanda plující pod vlajkou Marshallových ostrovů. Plavidlo, na jehož palubě nebyl nikdo zraněn, bylo poškozeno a nyní se mu dostává pomoci od lodě amerického námořnictva USS Carney a dalších plavidel.
Šíitští povstalci, kteří ovládají velkou část Jemenu včetně hlavního města Saná, od listopadu útočí na komerční plavidla v oblasti. Tvrdí, že útoky jsou reakcí na válku Izraele proti Hamásu v Pásmu Gazy a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě.
Spojené státy na útoky opakovaně reagovaly použitím síly, zcela zastavit útoky vůči plavidlům se jim však stále nepodařilo.