Indická herečka předstírala vlastní smrt v rámci kampaně na sociálních sítích, která měla za cíl pozvednout povědomí o rakovině děložního čípku. O den později svůj údajný skon sama vyvrátila. Její fingovaná smrt vzbudila debatu o etických hranicích mediálních kampaní, napsala britská stanice BBC.
Instagramový účet Púnam Pándejové, který sleduje 1,3 milionu lidí, v pátek uváděl, že 32letá herečka „s nemocí statečně bojovala“ a zemřela. Její post byl ale součástí kampaně na sociálních sítích, jejímž cílem bylo zvýšit povědomí o rakovině děložního čípku, a měl tímto šokujícím způsobem získat pozornost pro prevenci nemoci, na kterou v Indii ročně umírá 77.000 žen.
A social media post claiming that actress Poonam Pandey had died due to cervical cancer and a subsequent video announcing that she was alive has sparked a furious debate on ethical questions around online publicity campaigns.https://t.co/OOk2hQgM7t
— BBC News India (@BBCIndia) February 5, 2024
Rakovina děložního čípku je často nazývána „tichým zabijákem“, protože v raných stadiích nevykazuje žádné výrazné příznaky. Po rakovině prsu je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním u žen v Indii.
Jak uvádí český Národní zdravotnický informační portál, jednoznačně nejvýznamnější příčinou vzniku rakoviny děložního čípku je dlouhodobá infekce lidským papilomavirem (HPV). Tento druh rakovinového onemocnění se dlouho neprojevuje žádnými příznaky. Pokud se už symptomy objeví, zhoubný nádor je obvykle v pokročilém stadiu. Prevence je tedy rozhodujícím faktorem.
Podle Světové zdravotnické organizace připadá na Indii téměř čtvrtina případů rakoviny děložního čípku na světě a každý den přijde kvůli této nemoci o život více než 200 žen, uvedla stanice Al-Džazíra. „Ano, předstírala jsem svou smrt, což byl extrémní prostředek. Ale najednou všichni mluvíme o rakovině děložního čípku, ne?“ uvedla Pándejová. „Jsem hrdá na to, čeho se díky zprávě o mé smrti podařilo dosáhnout.“
Její postup ale sklidil i kritiku. Příspěvek Púnam Pándejové na sociální síti Instagram vyvolal o víkendu debatu o způsobu, jakým na tento závažný problém upozornila. Mnozí ji kritizovali za necitlivost vůči těm, kteří s rakovinou bojují nebo kvůli nemoci ztratili členy rodiny. Kritiku sklidila také indická média za to, že o smrti Pándejové informovala, aniž si zprávu ověřila. Ohlasy na kampaň doposud neutichly.