Palestinské hnutí Hamás ve své odpovědi na zprostředkovaný návrh dohody o propuštění zadržovaných rukojmích navrhuje plán dlouhodobého klidu zbraní. Příměří by trvalo ve třech fázích celkem čtyři a půl měsíce a vedlo k úplnému ukončení války s Izraelem v Pásmu Gazy a ke stažení izraelských sil z toho území. Informuje o tom dnes agentura Reuters s odkazem na protinávrh Hamásu, do nějž měla možnost nahlédnout.
Podle tohoto návrhu by každá fáze příměří měla trvat 45 dní, během nichž by Hamás výměnou za palestinské vězně postupně propustil zbývající izraelské rukojmí, které zadržuje od 7. října. Současně by byla zahájena obnova Pásma Gazy, izraelská armáda by se z okupovaného území zcela stáhla a Hamás by Izraeli předal také těla a pozůstatky mrtvých rukojmích.
Hamas proposes 135-day Gaza truce with total Israeli withdrawal https://t.co/56Ta0m6ir1 pic.twitter.com/k17qxZE3Zj
— CNA (@ChannelNewsAsia) February 7, 2024
Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v úterý večer oznámila, že katarští zprostředkovatelé odpověď Hamásu předali izraelské tajné službě Mossad. Obsah dokumentu podle úřadu nyní důkladně prostudují izraelští vyjednavači.
Do Izraele v noci na dnešek přicestoval americký ministr zahraničí Antony Blinken, který bude o návrhu jednat s Netanjahuem i představiteli armády. Blinken se už předtím během své cesty po Blízkém východě setkal s vedoucími představiteli Kataru a Egypta. Tyto země se spolu se Spojenými státy snaží zprostředkovat dosud nejvážnější diplomatický pokus o dosažení déletrvajícího příměří ve válce mezi Izraelem a Hamásem, kterou toto radikální islamistické hnutí rozpoutalo svým říjnovým teroristickým útokem na Izrael.
Podle dokumentu, který viděla agentura Reuters, by Hamás během první fáze příměří Izraeli vydal všechny zadržované ženy, chlapce mladší 19 let a starší a nemocné osoby výměnou za propuštění palestinských žen a dětí z izraelských věznic. V tomto stadiu má být také umožněna rekonstrukce nemocnic a uprchlických táborů v Pásmu Gazy a izraelští vojáci mají podle Hamásu opustit hustě obydlené oblasti.
Druhá fáze má být zahájena až poté, co obě strany uzavřou „nepřímá jednání o požadavcích potřebných k ukončení vzájemných vojenských operací a návratu k úplnému klidu“. Během druhé fáze by Hamás propustil zbývající rukojmí výměnou za určitý počet palestinských vězňů a „stažení izraelských sil za hranice všech oblastí Pásma Gazy“.
Ve třetí etapě by pak Izraeli předal těla mrtvých rukojmích. Současně očekává, že do vypršení poslední fáze klidu zbraní obě strany dosáhnou dohody o ukončení války. Během příměří se mají také podstatně zvýšit dodávky potravinové a jiné humanitární pomoci civilním obyvatelům Gazy, kteří trpí hladem a chronickým nedostatkem základních potřeb.
V dodatku ke svému návrhu Hamás uvedl, že si přeje propuštění 1500 palestinských vězňů. Z nich třetinu chce vybrat ze seznamu odsouzených, jimž Izrael vyměřily doživotní tresty.
Zdroj agentury Reuters blízký vyjednávání upozornil, že protinávrh Hamásu nevyžaduje záruku trvalého příměří hned zpočátku, ale že konec války bude muset být dohodnut během ještě před vydáním posledních rukojmích.
Netanjahu ovšem opakovaně prohlašuje, že izraelská armáda se z Pásma Gazy nestáhne, dokud nedosáhne „úplného vítězství“ a tří hlavních vytyčených cílů v této válce: zničení Hamásu v Pásmu Gazy, osvobození všech rukojmích a jistoty, že toto území už nikdy nebude pro Izrael představovat hrozbu.
Hamás vládne v Pásmu Gazy od násilného převzetí moci v roce 2007 a Spojené státy a Evropská unie jej označují za teroristickou organizaci. Loni 7. října vedl brutální vpád na území jižního Izraele, během nějž radikálové povraždili na 1200 lidí, většinou civilistů, a 253 vzali jako rukojmí. Izraelská vojenská odveta si podle úřadů ovládaných Hamásem za čtyři měsíce bojů vyžádala životy nejméně 27.585 Palestinců. Tyto údaje ovšem nelze ověřit a zahrnují také nespecifikovaný počet zabitých bojovníků Hamásu a jiných ozbrojených skupin.