Švédsko ve středu ukončilo vyšetřování výbuchů v roce 2022 na plynovodech Nord Stream, kterými proudí ruský plyn do Německa. Uvedlo, že v tomto případě nemá pravomoc, ale předalo důkazy německým vyšetřovatelům. Informovala o tom agentura Reuters či Al-Jazeera.
Mnohamiliardové plynovody Nord Stream 1 a 2 přepravující plyn pod Baltským mořem byly v září 2022 přerušeny sérií výbuchů ve švédské a dánské hospodářské zóně. Uvolnilo se při nich do ovzduší obrovské množství metanu.
K detonacím došlo asi 80 metrů pod hladinou na dně Baltského moře v ekonomických zónách Švédska a Dánska. Seismická měření ukázala, že k explozím došlo krátce před objevením úniků, připomíná Al-Jazeera.
Sweden has dropped its Nord Stream sabotage probe.https://t.co/lzch0b44Ph
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) February 7, 2024
Rusko a Západ, které se dostaly do sporu kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu v únoru téhož roku, na sebe navzájem ukázaly prstem. Obě strany popřely jakoukoli účast a nikdo nepřevzal odpovědnost.
Švédsko ani švédští občané se na útoku nepodíleli
Švédské úřady již dříve uvedly, že z odpovědnosti podezírají neznámého státního aktéra. Nyní sdělily, že vyšetřování zastavují poté, co si ověřily, že případ nespadá do jejich pravomoci.
„Máme obrázek o tom, co se stalo. Z čeho se tento obrázek skládá, nemůžeme podrobněji popsat, ale vede to k závěru, že nemáme pravomoc,“ řekl agentuře Reuters švédský státní zástupce Mats Ljungqvist. „Není úkolem Švédska pokračovat ve vyšetřování.“
Ljungqvist uvedl, že hlavním úkolem bylo zjistit, zda se na útoku, který se podle něj odehrál v mezinárodních vodách, podílelo Švédsko nebo švédští občané. „Odpověď na tuto otázku zní ‚ne‘. V tomto případě není nic, co by představovalo riziko pro bezpečnost Švédska, když jsme nyní zjistili, jak se věci mají,“ řekl.
Stopy výbušnin na plachetnici
Dánsko a Německo vedou samostatná vyšetřování. Mluvčí německé vlády uvedl, že Berlín má stále zájem na vyřešení případu. Dánská policie ve středu uvedla, že očekává, že „v krátké době“ poskytne další informace o svém vyšetřování.
V červenci Německo sdělilo Radě bezpečnosti OSN, že našlo stopy podmořských výbušnin na plachetnici, která mohla být použita k přepravě výbušnin, a že vycvičení potápěči mohli výbušniny připevnit k potrubí.