Nejvyšší soud v Ekvádoru ve středu legalizoval eutanazii. Jihoamerický stát se stává teprve druhou zemí v Latinské Americe, která tuto praxi dekriminalizovala. Soud tak vyhověl smrtelně nemocné ženě, jež se na něj obrátila minulý rok v srpnu. Nyní se může pro tento zákrok rozhodnout kdykoli. Informují o tom BBC a AP.
Ekvádorský ústavní soud včera odhlasoval dekriminalizaci eutanázie – tedy usmrcení na žádost poškozeného, trpícího. Ekvádor se stává po Kolumbii teprve druhou latinskoamerickou zemí, která zákrok povolila.
Soudce podle televize BBC prohlásil, že trestný čin zabití se již nebude vztahovat na lékaře, kteří se snaží zachovat právo pacientů na důstojný život. Dosud byla eutanazie závažným trestným činem trestaným odnětím svobody na deset až třináct let.
Ecuador becomes second Latin American state to decriminalise euthanasia https://t.co/iTa0bs7DKy
— BBC News (UK) (@BBCNews) February 8, 2024
Soud tímto rozhodnutím vyhověl Paole Roldán (42), jež se na něj obrátila loňský srpen. Trpí amyotrofickou laterální sklerózu (ALS), neurologickým onemocněním způsobujícím postupnou degeneraci nervového systému, což vede ke svalové slabosti a chřadnutí.
Roldán je upoutána k lůžku a prožívá bolesti. Onemocnění je neléčitelné a jeho postupné zhoršování jenom prohlubuje utrpení. Jedinou vyhlídkou na úlevu, jakou Roldán má, je právě eutanazie. K ní se nyní může rozhodnout kdykoli, píše agentura AP.
Historický okamžik pro Ekvádor
Ústavní soud ve svém prohlášení uvedl, že lidé mají právo činit svobodná a informovaná rozhodnutí včetně možnosti „ukončit intenzivní utrpení způsobené vážným nebo nezvratným tělesným zraněním či vážnou a nevyléčitelnou nemocí“.
„Chci odpočívat v pokoji. To, co zažívám, je bolestivé, osamělé a kruté,“ řekla soudu pacientka už v listopadu prostřednictvím videohovoru. „Byl to pro mě výjimečný okamžik,“ přiznala nyní v reakci na rozhodnutí soudu. „Jsem vděčná, protože je Ekvádor o něco přívětivější, svobodnější a důstojnější.“
Otec postižené novinářům přiznal, že má z rozhodnutí soudu smíšené pocity. Jeho dcera dokázala dosáhnout historického milníku pro Ekvádor, má však podle svých slov zlomené srdce, protože to povede k její smrti. „Podporujeme Paolu,“ řekl.
Návrh zákona o eutanazii nyní bude muset vypracovat a schválit ekvádorský parlament, kritickým hlasům římskokatolické církve navzdory. Soud mu stanovil dvanáctiměsíční lhůtu.