Předvolební kampaň amerického prezidenta Joea Bidena debutuje na TikToku, přestože jeho administrativa čínskou sociální síť zakázala na vládních zařízeních. Stát Montana ji dokonce zakázal úplně. Podle médií jde o snahu oslovit mladší voliče. Informují o tom CNBC a The Business Standard.
Na čínské sociální platformě TikTok se v neděli objevilo téměř půl minuty dlouhé video v rámci kampaně @bidenhq. Jednaosmdesátiletý americký prezident v něm hovoří o tématech, jako je politika či zápas NFL.
Poradci Bidenovy kampaně vysvětlili, že chtějí oslovit voliče tam, kde jsou, upozornila televize CNBC. Cílí proto na platformy společnosti Meta, ale i na Truth Social, sociální síť amerického exprezidenta Donalda Trumpa.
The TikTok account, with the handle "@bidenhq," debuted Sunday during Lunar New Year celebrations in China and Super Bowl 58 in the U.S. https://t.co/fUphIaXoFY
— CNBC International (@CNBCi) February 12, 2024
S ním se Biden pravděpodobně střetne v listopadových prezidentských volbách. Znovuzvolení Trumpa nahání hrůzu evropským představitelům kvůli jeho výrokům o válce na Ukrajině a americké pomoci Evropě v případě napadení.
Nyní kontroverzní republikán prohlásil, že v případě napadení Ruskem pomůže pouze těm státům, které dávají dost peněz na obranu. Pokud tak nečiní, naopak by podle svých slov Rusko v útoku na daný stát povzbuzoval.
Hlas mladých
Spuštění prezidentské předvolební kampaně na TikToku je překvapivé. Sociální síť vlastněnou čínskou soukromou společností ByteDance američtí zákonodárci zakázali na vládních zařízeních, čímž se následně inspirovaly další země.
Řada amerických politiků obvinila ByteDance z propagandistické kampaně Pekingu, napojení na čínskou centrální vládu a ze špionáže. TikTok kritizují jak republikánští, tak demokratičtí politici, napsal server The Business Standard.
Stát Montana TikTok dokonce zakázal úplně. Podle médií se Bidenovi poradci snaží oslovit mladé lidi ve volebním věku, na jejichž hlase záleží. Přijali však pokročilá bezpečnostní opatření, píše agentura Reuters.
Generálním ředitelem TikToku je Shou Zi Chew, jenž tento měsíc stanul spolu Markem Zuckerbergem a dalšími šéfy a zakladateli sociálních sítích před americkými senátory. Slyšení se točilo kolem bezpečnosti dětí na sociálních sítích.
Shou opět musel usilovně vyvracet tvrzení, že pracuje pro čínskou vládu. Opakoval, že žádné vazby na Peking nemá, protože je Singapurec. Zuckerberg se během slyšení omluvil rodinám, jejichž děti se staly oběťmi kyberšikany.