Skotská premiérka Nicola Sturgeon čelí nátlaku odložit kvůli koronaviru příští volby do skotského parlamentu, které se mají konat 6.května. Očekává se ale, že jakýmkoliv návrhům odolá. Její strana by dle průzkumu měla získat většinu. Informoval o tom The Telegraph.
Nátlak ohledně odložení skotských voleb přichází poté, co britský premiér Boris Johnson uvedl, že volby v Anglii, které se mají konat ve stejný květnový den, jsou předmětem přezkumu. Málokdo by ovšem stál o další změnu data konání místních voleb v Anglii, vzhledem k tomu, že již byly o rok odloženy.
Zasvěcenci skotského parlamentu uvedli pro The Telegraph, že mohou být přijata opatření, která umožní Skotům 6. května bezpečně hlasovat. Varovali však, že kampaň uprostřed nové, nakažlivější formy koronaviru bude téměř nemožná.
Skotsko má aktuálně pětiúrovňový systém omezení. Země je od druhého svátku vánočního v nejvyšším stupni. V pondělí tak započal další národní lockdown, který pravděpodobně potrvá až do jara. Skotové nyní nemohou opustit domov pro jiné než základní účely.
Květnové volby = referendum?
Skotská premiérka Nicola Sturgeon je také předsedkyní Skotské národní strany (SNP), která by měla podle průzkumu ve volbách získat většinu. SNP je pro nezávislost a tedy nové referendum. Dle listopadového průzkumu společnosti Ipsos MORI, což je největší výzkumná agentura ve Velké Británii, podporuje skotskou nezávislost rekordních 58% Skotů. Referendum ohledně osamostatnění se od zbytku Spojeného království proběhlo v roce 2014. Tehdy hlasovalo pro setrvání v UK 55,3%.
Na konci přechodného období Spojeného království 31.12. uvedla Nicola Sturgeon na Twitteru svou výzvu k připojení nezávislého Skotska k EU. „Skotsko se brzy vrátí, Evropo,“ napsala. Skotské obchodní a cestovní vztahy se zeměmi EU se nyní budou řídit dohodou oznámenou britskou vládou na Štědrý den. Na oznámení dohody premiérka odpověděla, že Skotsko „za nic z toho nehlasovalo a náš postoj je jasnější než kdy jindy. Skotsko má nyní právo zvolit si svou vlastní budoucnost jako nezávislá země a znovu získat výhody členství v EU.“
Boris Johnson ovšem zopakoval svůj postoj, že skotské referendum o nezávislosti je záležitostí, o které by se mělo hlasovat „jednou za generaci“.A rozhodnutí, zda se bude konat druhé referendum, stále leží v rukou Westminsteru.
Dle spolupředsedkyně skotských Zelených Lorny Slater ale pouze obyvatelé Skotska mají právo určovat budoucnost Skotska.
„Sedmnáct po sobě jdoucích průzkumů veřejného mínění prokázalo převahu ve prospěch nezávislosti, přičemž poslední ukazuje rekordní 58% podporu. Ať už je to zpackané zvládnutí koronavirové krize, brexitová katastrofa nebo jen bezcitnost konzervativních vlád, pro které jsme nehlasovali, je jasné, že Spojené království pro Skotsko nefunguje,“ dodala pro BBC.