Maďarský parlament po 16:00 SEČ odhlasoval rozšíření Severoatlantické aliance (NATO) o 32. člena – Švédsko. Již během dnešního dne premiér Viktor Orbán v projevu k zahájení jarní schůze sněmovny avizoval, že svou stranu Fidesz přesvědčil, aby zemi vstup do aliance umožnila. Švédsko tak následuje Finsko, které se stalo součástí NATO loni začátkem dubna. Informují o tom France 24 a The Guardian.
Ruský prezident Vladimir Putin dosáhl útokem na Ukrajinu přesně toho, čemu se snažil zabránit, tedy rozšiřování NATO. Orbán během dne prohlásil, že maďarský parlament dnes má hlasovat o vstupu Švédska do NATO.
Učinil tak v projevu k zahájení jarní schůze sněmovny, kde má jeho strana Fidesz většinu, upozornila televize France 24. Maďarsko bylo poslední z 31. členských států NATO, který vstup Švédska do aliance neratifikoval. Jeho vstup země nakonec odhlasovala dnes po čtvrté hodině odpolední.
Hungary approves Sweden joining Nato after months of delays https://t.co/XutLMLiTwn
— Guardian news (@guardiannews) February 26, 2024
Švédsko před válkou na Ukrajině zastávalo neutralitu a vstup do jakéhokoli vojenského aparátu odmítalo. Jeho postoj změnila ruská agrese. Orbánova strana však jeho žádost blokovala od poloviny loňského roku.
Jako hlavní důvod průtahů lze označit švédskou kritiku směrem k „maďarské demokracii“. Vstup Švédska do NATO blokovalo i Turecko, které to zase podmiňovalo tvrdším zásahem proti Straně kurdských pracujících (PPK), jež se v zemi „zabydlela“.
Bezpečnostní záruky
Švédsko kvůli tomu zpřísnilo své protiteroristické zákony, čímž šlo Ankaře na ruku. Jenom pro vysvětlení, PPK bojuje za vytvoření samostatného kurdského státu a působí také v evropských zemích, kde je považována za teroristickou organizaci.
Turecko, které stejně jako Maďarsko udržuje s Ruskem vřelé vztahy nehledě na válku na Ukrajině, zadržovalo žádost Švédska celý rok. Zbývalo už jen Maďarsko, s nímž měli ostatní evropské země rozpory také kvůli Orbánově krajně pravicové vládě.
Finsko vstoupilo do NATO začátkem dubna v roce 2022. Obě severské země, které společně podaly přihlášku loni v květnu, tak zvýšily svou bezpečnost a současně posílily obranyschopnost aliance uprostřed obav z konfrontace s Ruskem.
Švédsko letos hodlá uvolnit dvě procenta ze svého hrubého domácího produktu (HDP) na obranu. Jak připomněl list The Guardian, v pátek navštívil Budapešť premiér Ulf Kristersson. Orbán následně oznámil novou fázi spolupráce mezi Maďarskem a Švédskem.