Evropská unie (EU) se stane prvním mezinárodním orgánem přísně trestajícím zločiny proti životnímu prostředí. Osobám obviněním z „ekocidy“ budou hrozit tresty ve výši jednoho až deseti let odnětí svobody a společnostem tučné pokuty. Napsaly o tom server Euronews a list The Guardian.
Dnes má Evropský parlament hlasovat o aktualizaci směrnic, které by mnohem přísněji trestaly „zelené zločince“. EU se tak zřejmě stane prvním mezinárodním orgánem, jenž bude ničení životního prostředí jednotně a tvrdě trestat, uvedl web Euronews.
Členské státy EU se na aktualizaci směrnic dohodly už v loňském listopadu. Pokud parlament nové předpisy odhlasuje, jednotlivé země budou mít dva roky na to, aby je zakotvily ve svém vnitrostátním právu.
In the #UK the government encourages ecosystem destruction
— Euroit01 #FBPE #NAFO (@Euroit01) February 27, 2024
‘Revolutionary’: #EU criminalises the most serious cases of ecosystem destruction https://t.co/3t8Difn1sL
Nové směrnice se mají opírat o termín zvaný ekocida, přestože jej přímo nezmiňují. Poprvé ho v roce 2021 použilo dvanáct právníků z celého světa v rámci činnosti společnosti Stop Ecocide International.
Podle současných směrnic EU lze trestat operace poškozující životní prostředí pouze v případě, jedná-li se o nezákonnou činnost. Pokud má společnost povolení, nelze ji jakkoli stíhat, napsal již dříve list The Guardian.
„V důsledku toho mohlo dojít k případům znečištění životního prostředí a ohrožení lidského zdraví. Pokud však společnost dodržovala podmínky povolení, nebylo to vnímáno jako nezákonná činnost,“ vysvětlil Michael Faure z Universiteit Maastricht.
To se teď změní
EU nyní požene k zodpovědnosti každého, kdo se podílí na zločinech vůči životnímu prostředí a ohrožuje tím i lidské životy – včetně generálních ředitelů zodpovědných za rozhodování, kterým nedělá problém zaplatit tučné pokuty.
„Generální ředitelé mohou riskovat pokuty, ale odmítají se osobně zapojit. Nikdy nechtějí jít do vězení,“ řekl Antonius Manders, nizozemský právník a europoslanec za křesťansko-demokratickou Evropskou lidovou stranu.
„Například ohánění se povolením už nebude možné,“ upozornil dále Manders. Pokud se ukáže, že operace společnosti poškozují životní prostředí, budou je muset okamžitě zastavit.
Jednotlivé státy EU budou moci firmy pokutovat (pevnou pokutou či pokutou ve výši pěti procent obratu) a jednotlivce poslat do vězení až na osm let – a v případě, že poškození životního prostředí vedlo k lidským obětem, až na deset let.
Mezi trestané činnosti mají patřit ilegální rybolov a ohrožování chráněných druhů s ekosystémy, ilegální přeprava toxických odpadů, obchodování s látkami poškozujícími ozonovou vrstvu, nezákonná těžba dřeva a mnohé další.
Nejpřísnější tresty čekají osoby a společnosti jednající cíleně a koordinovaně s vědomým poškození životního prostředí či ztráty lidských životů.