Jemenští povstalci Hútíové přehodnotí své útoky na lodní dopravu v Rudém moři až v momentě, kdy se izraelské síly stáhnou z Pásma Gazy. V úterý to prohlásil mluvčí povstalců. Informují o tom Reuters a The Indian Express.
Hútíové nezastaví své útoky na lodě v Rudém moři, dokud neskončí izraelská „agrese“ v Pásmu Gazy, prohlásil podle agentury Reuters Muhammad Abdal Salám, mluvčí jemenských povstalců.
Na otázku, zda rebelové pozastaví své útoky v případě příměří mezi Izraelem a Hamásem, odpověděl: „Žádné operace, které pomáhají palestinskému lidu, se nezastaví, dokud se nezastaví izraelská agrese a obléhání.“
Yemen's #Houthis said they could only reconsider their missile and drone attacks on international shipping in the #RedSea once Israel ends its "aggression" in the Gaza Strip. https://t.co/hoUoJDPgRk
— The Hindu (@the_hindu) February 28, 2024
Íránem podporovaná militantní skupina vycházející ze sekty, která je silně protizápadní, napadá drony a raketami zahraniční lodě od začátku izraelské invaze do Pásma Gazy – a to poté, co vyjádřila podporu Hamásu a palestinskému lidu.
Útoky v Rudém moři skutečně pokračují. V úterý večer eliminovala válečná loď Hessen dvojici nepřátelských vzdušných cílů. Plavidlo tam vyslalo Německo v rámci mise Evropské unie (EU) Aspides, jež si klade za cíl chránit lodní dopravu.
Útok na podmořské kabely
Americká stíhačka a spojenecká loď v noci na středu zlikvidovala nad Rudým mořem pět sebevražedných dronů, napsal server The Indian Express s odkazem na prohlášení regionálního velitelství americké armády CENTOM.
Rebelové také vypálili raketu na řeckou nákladní loď plující pod vlajkou Marshallových ostrovů. Plavidlo nezasáhla, dopadla asi tři míle od něj. Incident podle The Indian Express ohlásila britská vojenská služba UKMTO.
Hútíové poškodili čtyři podmořské komunikační kabely v Rudém moři. Jedná se o škody značné, avšak nikoli fatální. V oblasti procházejí další kabely ve větších hloubkách, které povstalci nepoškodili, napsal server Globes.
Rebelové poškodili kabely mezi Džiddou v Saúdské Arábii a východoafrickým Džibutskem. Způsobilo to vážné narušení internetového spojení mezi Evropou a Asií – nejvíce to pociťují státy Perského zálivu a Indie.