Vedoucí představitelé neuznané separatistické republiky Podněstří přijali ve středu rezoluci, ve které kritizují moldavské úřady a žádají ruský parlament o ochranu před tlakem Kišiněva. Tato žádost přichází v době, kdy moldavský kabinet označil zasedání separatistů za podvod, informoval moldavský web Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL).
Rezoluci přijali takzvaní „volení představitelé na všech úrovních“, které svolal prezident samozvaného útvaru Vadim Krasnoselskij. Z dokumentu, který byl zveřejněn na Telegramu agenturou Sputnik Moldova, vyplývá požadavek na ruský parlament, aby podnikl „ochranná opatření“ pro region. Kromě toho se sjezd rozhodl obrátit na generálního tajemníka OSN, Evropský parlament a další skupiny s žádostí o zastavení „ekonomické války“ proti regionu a návrat k dialogu s Tiraspolem.
BREAKING:
— Visegrád 24 (@visegrad24) February 28, 2024
Transnistria officially calls on Russia to come to its aid amid “economic pressure” from Moldova
The breakaway republic organized a “congress of deputies of all levels" for the first time in 18 years to vote on it.
Time to re-establish Moldova’s territorial integrity pic.twitter.com/418bj4oLKA
Moldavské úřady v reakci na tyto události zdůrazňují, že na Podněstří není vyvíjen žádný tlak. Na začátku roku však zavedly celní předpisy, které vyžadují, aby firmy v separatistickém regionu odváděly dovozní clo do moldavského rozpočtu. Podle agentury Reuters je toto rozhodnutí vnímáno jako společenský a ekonomický tlak na Podněstří, což vyvolalo protesty, kulminující ve středečním sjezdu. Mluvčí moldavské vlády Daniel Voda označil sjezd za „propagandistickou akci“ a „past“.
Historie a mezinárodní pozadí
Podněstří, s přibližně 470 tisíci obyvateli, se od Moldavska odtrhlo po rozpadu Sovětského svazu a dodnes je v regionu rozmístěno asi 1 500 ruských vojáků. V minulosti Podněstří žádalo o připojení k Rusku, ale v současné situaci, kdy se mnoho zemí světa postavilo proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu, vedení Tiraspolu své požadavky zmírnilo, uvádí bývalý náměstek moldavského premiéra zodpovědného za reintegraci Alexandr Flenche.
Ruské ministerstvo zahraničí reagovalo prohlášením, že ochrana zájmů obyvatel Podněstří je ruskou prioritou a že všechny žádosti se posuzují příslušnými ruskými úřady. Podle portálu Politico byla tato žádost o ochranu představiteli separatistů schválena na „speciálním shromáždění“ v Tiraspolu, což je pouze sedmé takové shromáždění v historii Podněstří.
Středeční výzva separatistů nekončí přímou žádostí Moskvy o připojení Podněstří k Rusku, jak se někteří obávali. Nicméně, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Rusko „nenechá své občany v Podněstří napospas Západu“. Situace kolem Podněstří zůstává napjatá a očekává se, že ruský prezident Vladimir Putin se k ní vyjádří ve svém čtvrtečním projevu o stavu země před ruským parlamentem.