Indický hrubý domácí produkt (HDP) loňské čtvrté čtvrtletí meziročně vzrostl o 8,4 procenta a mezičtvrtletně o 10,1 procenta. Uvedl to statistický úřad tamní vlády. Tyto výsledky překvapily analytiky, jsou totiž nejlepší za posledních šest kvartálů. Indie dospěla ve světovou ekonomickou velmoc. Informují o tom BBC a India Today.
Ekonomika Indie podle televize BBC v posledním loňském čtvrtletí vzrostla o 8,4 procenta, což je největší nárůst za posledních šest kvartálů. Pokračovala tak v nastoleném trendu výrazného růstu – ve třetím loňském čtvrtletí si polepšila o 8,1 procenta, ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 přitom vzrostla o 4,3 procenta. Co se mezičtvrtletního růstu HDP týče, ten činil 10,1 procenta.
Tyto výsledky zveřejněné statistickým odborem indické vlády o několik procent předčily očekávání analytiků, kteří odhadovali meziroční růst pod sedm procent.
India economy beats expectations with 8.4% growth https://t.co/pnbYrP72BS
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 1, 2024
Indická ekonomika rychle expanduje. Už lze hovořit o tom, že země vyrostla ve světovou ekonomickou velmoc. Server India Today růst v posledním loňském čtvrtletí označil za „hvězdný“.
Podpořili ho hlavně domácí výrobci a tamní silná poptávka po zboží. Výrobní sektor ve zmíněném období expandoval o 11,6 procenta. Spotřeba, jež tvoří zhruba dvě třetiny indického HDP, vzrostla o 3,5 procenta.
Nástupce Číny
Tento ekonomický úspěch lze přičíst na vrub vládě premiéra Naréndry Módího, který v posledních letech hodně investoval do infrastruktury a pozval do země výrobce chytrých telefonů, dronů, polovodičů a dalších technologií a elektronických zařízení.
Jedinou indickou slabinou je zemědělství představující asi 15 procent její ekonomiky, a to kvůli nepravidelným monzunům. Jihoasijská země loni musela kvůli poničené úrodě zakázat vývoz veškeré rýže jiné než basmati a dalších produktů, aby podpořila domácí trh.
Módího vláda, která rovněž masivně investuje do oblasti životního prostředí, a jež se zavázala k uhlíkové neutralitě do roku 2070, za sebou zanechává viditelné ekonomické výsledky, což hovoří v její prospěch při květnových volbách.
Loni se Indie stala s 1,4 miliardami obyvateli nejlidnatější zemí světa a předběhla tak Čínu, jež se potýká naopak s uvadající ekonomikou a stárnoucí, řídnoucí populací. O Indii se v poslední době mluví jako o nástupci komunistického státu.
Očekává se, že v příštích letech se Indie stane třetí největší světovou ekonomikou poté, co předběhne Japonsko a Německo. Bude tak dýchat na krk oslabující druhé největší ekonomice – té čínské. Největší ekonomikou světa jsou USA.