Dva týdny poté, co na ni v Adenském zálivu zaútočili Hútíové, se potopila nákladní loď registrovaná ve Velké Británii. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Jemenská vláda uvedla, že loď Rubymar byla několik dní před potopením unášena proudem a nabírala vodu.
Jedná se o první loď potopenou povstalci podporovanými Íránem v Jemenu od doby, kdy se začali zaměřovat na plavidla v Rudém moři.
BREAKING:
— Visegrád 24 (@visegrad24) March 2, 2024
The British-owned bulk carrier Rubymar has now sunk after it was hit by Houthi anti-ship missile 2 weeks ago.
It’s the first ship to be sunk by the Houthis.
It was carrying more than 41 000 tons of fertilizer. Major ecologic disaster.
Greta? pic.twitter.com/RAFK6kDHKP
Loď údajně převážela hnojiva a podle odborníků hrozí jejím potopením „ekologická katastrofa“. Americká armáda již dříve uvedla, že útok nákladní loď značně poškodil a způsobil 29 kilometrů dlouhou ropnou skvrnu.
Loď Rubymar se nacházela v Adenském zálivu poblíž průlivu Bab al-Mandab, když ji zasáhly dvě rakety vypálené jemenskými povstalci z hnutí Houthi. Před deseti dny britská vláda uvedla, že plavidlo nabírá vodu a všech 24 členů jeho posádky bylo zachráněno.
Dopady na mořské ekosystémy
BBC získala 21. února snímek lodi, na němž bylo vidět, že je ponořená na zádi. Stále se však držela na hladině. Majitelé plavidla tehdy uvedli, že je vlečeno do nedalekého Džibutska, ale že se ještě může potopit. Nemohla to však potvrdit vzhledem k tomu, že na palubě nikdo nebyl.
Plavidlo plulo pod vlajkou Belize a provozovala ho libanonská firma. Předpokládá se, že převážela náklad hnojiva dusičnanu amonného.
Předseda mezinárodně uznané jemenské vlády Ahmed Awad bin Mubarak označil potopení lodi za „bezprecedentní ekologickou katastrofu“.
„Je to nová tragédie pro naši zemi a náš lid. Každý den platíme cenu za dobrodružství hútijských milicí …“
Mezinárodně uznávaná vláda sídlí v Adenu, zatímco Hútíové od války, která začala v roce 2014, získali kontrolu nad severem a dalšími velkými centry.
Organizace Greenpeace uvedla, že únik dusičnanu amonného by mohl mít „významné dopady na mořské ekosystémy“.
Touto cestou prochází 12 procent světového námořního obchodu
Hútíovští povstalci od listopadu podnikají v Rudém moři a Adenském zálivu útoky na lodě spojené s Izraelem a tvrdí, že jejich akce jsou na podporu Palestinců v Gaze.
Útoky na obchodní plavidla přiměly mnoho lodních společností, aby přestaly využívat tuto vodní cestu, kterou prochází přibližně 12 procent světového námořního obchodu. Situace je donutila přesměrovat plavidla na delší a dražší trasu kolem jižní Afriky, uvádí agentura Reuters.
Navzdory více než měsíc trvajícím leteckým úderům námořní koalice pod vedením USA proti húthijským cílům jsou povstalci stále schopni provádět významné útoky. Trvají na tom, že budou pokračovat, dokud Izrael nezastaví svou vojenskou kampaň proti Hamásu v pásmu Gazy.