Velikonoce už klepou na dveře a spotřebitelé začínají brát regály s čokoládou útokem. Ceny kakaových bobů však v posledních týdnech opět kvůli špatné úrodě v klíčových afrických pěstitelských oblastech rostly, což se později promítne i do cen čokolády. Analytiky však překvapilo, že to zatím na poptávku výrobců nemá vliv. Informují o tom CNBC a Swissinfo.
Očekává se, že čokoláda bude letošní Velikonoce zase o něco dražší. Nestojí za tím inflační tlaky. Úrodu v klíčových pěstitelských oblastech decimuje klimatický jev zvaný El Niño, jenž nabírá na síle a nejvíce činit se má právě na jaře.
Ceny čokolády tlačí vzhůru zdražující kakaové boby, jejichž produkce je kvůli nestabilním klimatickým podmínkám omezená. Poptávka však na rozdíl od nabídky neklesá, právě naopak, upozornila televize CNBC.
Analysts believe the cost of the core ingredient to make chocolate may have room to extend its record-breaking run. https://t.co/3GWgQAc8k8
— CNBC International (@CNBCi) March 7, 2024
Ceny futures na kakao v New Yorku se ve středu oproti stejnému období v loňském roce více než zdvojnásobily, když dosáhly 6 549 dolarů za tunu. Ještě horší situace panovala na londýnské burze. Kakaové boby se tam minulý týden prodávaly za 5 917 liber za tunu.
Ceny částečně rostou, neboť nabídka nestačí poptávce. Výnosy plodin na Pobřeží slonoviny a v Ghaně, které dohromady produkují asi dvě třetiny světových kakaových bobů, ovlivnily nejprve vydatné srážky a poté intenzivní sucha.
Poptávka neklesá, ale klesne
Výsledkem je globální úroda o 11 procent nižší než v loňské sezóně, upozornil na zprávu Mezinárodní organizace pro kakao server Swissinfo. Analytici varují, že situace opět výrobce přiměje přenést vyšší náklady na spotřebitelské ceny.
Pokud tak ještě neučinili, omezí své ztráty zmenšením velikostí čokoládových tyčinek a zvýšením cen, upozornil Paul Joules, kakaový analytik z Rabobank. Analytici se podle CNBC podivují, že se rostoucí ceny kakaových bobů nijak nepodepisují na poptávce výrobců.
„Obvykle bychom očekávali, že v případě astronomicky vysokých cen u zemědělských komodit uvidíme destrukci poptávky. U kakaa to však nepozorujeme,“ upozornil Joules. Podle něj to částečně lze přičíst „nutkavé“ snaze uspokojit spotřebitele.
Řada výrobců má ovšem i smlouvy na produkci předem. „Takže stále zpracovávají (kakao), stále mají továrny, které musí udržovat v provozu, takže to není ten případ, kdy bychom to okamžitě viděli v číslech,“ dodal Joules. Podle něj to uvidíme až v druhém pololetí.