Americká armáda v neděli oznámila, že provedla na Haiti operaci, při níž letecky přepravila ze země pracovníky velvyslanectví, jejichž přítomnost není nezbytně nutná. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Zároveň armáda přidala síly k posílení bezpečnosti ambasády, neboť v této karibské zemi byl vyhlášen výjimečný stav.
Tato operace je nejnovějším následkem problémů, které Haiti dlouhodobě sužují. Násilí gangů se stupňuje, hrozí svržením vlády a tisíce lidí kvůli tomu musely opustit své domovy.
„Tento letecký přesun personálu na velvyslanectví a z velvyslanectví je v souladu s naší standardní praxí pro posílení bezpečnosti velvyslanectví po celém světě. Na palubě vojenského letadla nebyli žádní Haiťané,“ uvedlo v prohlášení velitelství americké armády.
As Haiti reels under a state of emergency, the US military said it airlifted non-essential embassy personnel and added forces to bolster embassy security https://t.co/VpNtG8AHGQ pic.twitter.com/BjVgmUhPZw
— Reuters (@Reuters) March 11, 2024
Agentura Reuters rovněž informovala, že delegace Evropské unie na Haiti dočasně uzavřela své kanceláře. Omezila svou přítomnost v zemi na minimum.
Třídenní výjimečný stav byl prodloužen o měsíc.
„Zvýšené násilí gangů ve čtvrti poblíž areálu velvyslanectví USA a v blízkosti letiště vedlo ministerstvo zahraničí k rozhodnutí zajistit odchod dalšího personálu velvyslanectví,“ uvedlo velvyslanectví na sociálních sítích. Dodalo, že velvyslanectví zůstane otevřené.
Operace před úsvitem byla zřejmě provedena vrtulníkem, uvádí BBC. V neděli odjel také německý velvyslanec na Haiti. Spolu s dalšími představiteli EU odcestoval do Dominikánské republiky, uvedlo pro AFP německé ministerstvo zahraničí.
Dlouho odkládaná bezpečnostní mise
Na Haiti byl minulou neděli vyhlášen výjimečný stav poté, co se boje vystupňovaly. K eskalaci došlo v době, kdy premiér Ariel Henry v Nairobi usiloval o dohodu o dlouho odkládané misi podporované OSN.
Keňa loni oznámila, že tyto síly povede, ale měsíce domácích právních sporů misi fakticky pozastavily.
V sobotu americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že ministr zahraničí Antony Blinken hovořil s keňským prezidentem Williamem Rutem o krizi na Haiti. Oba muži zdůraznili svůj závazek k mnohonárodní bezpečnostní misi na obnovení pořádku.
V prohlášení jižního velitelství se uvádí, že Washington je těmto cílům i nadále oddán.
„Naše velvyslanectví se nadále soustředí na podporu úsilí vlády USA v podpoře haitského lidu. Včetně mobilizace podpory haitské národní policie, urychlení nasazení mnohonárodní bezpečnostní mise (MSS) schválené OSN a urychlení mírového předání moci prostřednictvím svobodných a spravedlivých voleb,“ uvedlo.