V noci se na Islandu odehrávala dramatická bitva s přírodou. Pohotovostní týmy pracovaly nepřetržitě na posílení obranných bariér kolem evakuovaného rybářského města Grindavík, aby čelily hrozbě proudící lávy z nedávné sopečné erupce. Tato událost je již čtvrtou erupcí na islandském poloostrově Reykjanes od prosince, což svědčí o rostoucí sopečné aktivitě v regionu. Informoval o tom deník The Guardian.
Erupce, která začala v sobotu ve 20:23 místního času, otevřela téměř 3 kilometry dlouhou trhlinu mezi dvěma horami. Islandský meteorologický úřad (IMO) oznámil, že láva postupuje rychlostí asi 1 km za hodinu převážně na jih a jihovýchod a mohla by se dostat k oceánu. Aby se zabránilo zničení hlavní pobřežní silnice, byly posíleny obranné hráze a bariéry, píše Guardian.
Iceland volcanic eruption: barriers reinforced as lava flows towards town https://t.co/aXdWGW4O3v
— Guardian news (@guardiannews) March 17, 2024
Vědci z IMO ve svých zprávách uvedli, že navzdory určitému zpomalení průtoku stále hrozí nebezpečí pro infrastrukturu v GrindavÍku a jeho okolí. Ačkoli se seismická aktivita po erupci snížila, situace zůstává napjatá. Obranné bariéry, které byly kolem města vztyčeny, zatím drží a úspěšně přesměrovávají proudy lávy mimo klíčová zařízení, i když stále existuje riziko pro geotermální elektrárnu Svartsengi, která byla evakuována.
Město Grindavík, které se nachází několik kilometrů severovýchodně od místa erupce a asi 30 kilometrů jihozápadně od Reykjavíku, čelí značnému nebezpečí. Po první erupci v prosinci bylo evakuováno 3 800 obyvatel, z nichž se od té doby vrátila sotva stovka. Stovky lidí byly evakuovány také z nedalekých termálních lázní Modrá laguna, které jsou jednou z hlavních turistických atrakcí Islandu.
Na Islandu, který se nachází na sopečném ohnisku v severním Atlantiku, se nachází 33 aktivních sopečných systémů a již dlouhou dobu čelí erupcím. Země má s řešením těchto přírodních jevů bohaté zkušenosti, jak ukázala erupce sopky Eyjafjallajökull v roce 2010, která měla rozsáhlé důsledky pro leteckou dopravu nad Evropou. Každá nová erupce však představuje jedinečnou výzvu a vyžaduje rychlou a účinnou reakci, aby se minimalizoval její dopad na lidská společenství a infrastrukturu.