Izraelská armáda pokračuje v operaci v největší nemocnici Pásma Gazy, která leží ve městě Gaza, uvedl dnes deník Haarec. Armáda později tuto informaci potvrdila a oznámila, že během razie v areálu nemocnice Šífa již zabila přes 50 ozbrojenců Hamásu. Podle televize Al-Džazíra armáda dnes také ostřelovala ve městě Gaza obytnou čtvrť. Humanitární krizi v Pásmu Gazy kromě nedostatku potravin zhoršuje i nefungující kanalizace a hromadící se odpadky v přelidněném Rafáhu na jihu, napsala agentura AFP. Kvůli válce Izraele s hnutím Hamás zemřelo v Pásmu Gazy od října nejméně 31.819 Palestinců, z toho 93 za poslední den, uvedly tamní úřady ovládané Hamásem. Údaje zahrnují i zabité bojovníky.
Izrael a Hamás pokračují v nepřímých jednáních o příměří. Dnes ráno odjel z Kataru, který je spolu s Egyptem a USA zprostředkovatelem rozhovorů, šéf izraelské tajné služby Mossad David Barnea, další členové izraelské delegace tam zůstávají. Deník Haarec ale citoval palestinského činitele, podle něhož Izrael stále neodpověděl Hamásu na jeho poslední návrh stran příměří z minulého týdne.
Live update: IDF announces soldier killed in north Gaza fighting, taking ground offensive toll to 251 https://t.co/CqWXqIK75E
— ToI ALERTS (@TOIAlerts) March 19, 2024
Izraelské jednotky pokračují i dnes v operaci v nemocnici Šífa a jejím okolí ve městě Gaza, kterou zahájily v pondělí brzy ráno kvůli informacím, že se tam skrývají vysocí představitelé Hamásu. Podle dřívějších informací armády vojáci v pondělí zabili dvě desítky teroristů a asi dvě stě lidí, včetně členů Hamásu, zatkli. Dnes armáda uvedla, že dopadla 180 podezřelých, což podle serveru The Times of Israel naznačuje, že některé ze zadržených propustila. Vojáci podle prohlášení armády nalézají v areálu nemocnice další a další zbraně. Izrael v akci ztratil dalšího muže, a celkový počet padlých izraelských vojáků od začátku vojenské operace loni v říjnu tak stoupl na 251.
Deník Haarec dnes mimo jiné napsal, že armáda opět vyzvala obyvatele domů v okolí nemocnice, kteří v pondělí neuposlechli její výzvu k evakuaci, aby odešli.
Většina z asi 2,3 milionu obyvatel Pásma Gazy se už v předchozích měsících evakuovala na jih, nyní je asi 1,4 milionu lidí v oblasti Rafáhu, kde přitom před válkou žilo jen asi 200.000 lidí. „Kanalizace v přelidněném městě nefunguje, je zamořená komáry, kteří přenášejí infekce,“ citovala AFP jednoho z místních. Také koordinátor humanitárních aktivit OSN na palestinských územích Jamie McGoldrick v pondělí novinářům popsal situaci v Rafáhu jako „katastrofální“.
„Lidé mají hlad, ale také mají oslabený imunitní systém kvůli nedostatku potravin a nuzným životním podmínkám,“ uvedl McGoldrick. „Není tam žádný odvoz odpadků,“ dodal. V přelidněném Rafáhu se podle AFP na krajích silnic hromadí mimo jiné použité dětské plenky, prázdné plechovky, plastové lahve, to vše pokrývají mouchy.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk dnes uvedl, že izraelské omezování dovozu a distribuce humanitární pomoci palestinským civilistům v Pásmu Gazy by mohlo být považováno za válečnou strategii, a tudíž za válečný zločin. Rozhodnutí, zda se Izrael dopouští válečných zločinů, ovšem musí učinit soudy, dodal. Podobně se už minulý týden vyjádřil také šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell, který na jednání Rady bezpečnosti OSN obvinil Izrael, že v Gaze používá hlad jako zbraň.