Japonský premiér Fumio Kišida navrhl uspořádat mírový summit se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Informovala o tom Korejská centrální tisková agentura (KCNA), jež se odvolává na slova Kimovy vlivné sestry Kim Jo-čong. Kišida uvedl, že je důležité vést s KLDR diskuse na nejvyšší úrovni. Není však jasné, zda k tomu Pchjongjang svolí. Napsaly o tom agentury Anadolu Ajansi a AP.
Kimova sestra podle KCNA v pondělí uvedla, že Kišida navrhl přes blíže nespecifikovaný kanál uspořádat co nejdříve mírový summit, neboť považuje za důležité vést s Pchjongjangem diskuse na nejvyšší úrovni, uvedla tisková agentura Anadolu Ajansi.
Kim nicméně podotkla, že zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi záleží hlavně na Japonsku. Tokio by podle ní nemělo zasahovat do suverénních práv Severní Koreje a poznamenala, že v otázkách únosů už „není co dále řešit“.
North Korea reveals Japanese Prime Minister Fumio Kishida's proposal for a summit with Kim Jong Un, marking a potential turning point in relations https://t.co/judc4EkKCA
— Horizon News (@Horizonnews07) March 25, 2024
Právě únosy Kišida zmínil jako jeden z bodů těchto diskusí. „Pro vztahy mezi Japonskem a Severní Koreou je důležité diskutovat na nejvyšší úrovni, aby se vyřešily spory, jako je otázka únosů,“ cituje agentura AP japonského premiéra.
Severní Korea v roce 2022 přiznala, že v 70. a 80. letech vyslala do Japonska agenty, kteří unesli třináct Japonců. Ti měli učit špiony KLDR japonskému jazyku a zvykům. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou od té doby napjaté.
Páka na USA
Japonsko rovněž vnímá Severní Koreu jako hrozbu pro region. KLDR v posledních letech zvýšilo počet testů balistických střel země-vzruch středního až dlouhého doletu a panují všeobecné obavy z možných jaderných testů a možné invaze do Jižní Koreje.
Tokio a Pchjongjang nemají formální diplomatické vztahy. Pokud by se Kišida s Kimem setkal, šlo by o první schůzku obou států za posledních dvacet let. Kimova sestra nicméně podotkla, že ji Pchjongjang neumožní jen proto, že si to Kišida přeje nebo že se pro to rozhodl.
Podle pozorovatelů chce Kim zlepšit vzájemné vztahy s Japonskem, neboť by tak vrazil klín mezi USA a jejich spojence. Kišida si zase přeje zlepšit svou reputaci na domácí půdě možným pokrokem v otázkách únosů, upozorňuje dále AP.
KLDR rozšiřuje svou armádu a zbrojí. Podle expertů se nemusí připravovat jen na možnou invazi ke svým sousedům. Domnívají se, že svůj arzenál může použít k vynucení ústupků ze strany Spojených států, například ke zmírnění sankcí.