Japonsko má mnoho tradic a rituálů, jejich pověst ale často končí za hranicemi země. Jedním z nich je i každoroční šintoistický rituál očištění duše v ledové vodě. Letos se ovšem k rituálu přidala i modlitba za ukončení pandemie.
V zahraničí se při zmíňce japonských rituálů leckomu vybaví jen japonská rituální sebevražda neboli seppuku. V Japonsku ale tradice a pověry hrají v každodenním životě zásadní roli. Jedním z každoročních rituálů je i šintoistický rituál, který zahrnuje koupel v ledové vodě. Tato událost se koná každý rok druhou lednovou neděli a letos se jednalo o 66. ročník.
Muži se během tohoto rituálu oblečou do tradiční bederní roušky a ženy do bílých šatů. Společně cvičí, tleskají a skandují. Poté se ve svatyni ponoří do ledové vody, aby očistili svou duši. V letošním roce se ale během rituálu navíc muži i ženy modlili za konec pandemie.
Kvůli ní se také letošní události zúčastnil omezený počet lidí. Ve svatyni Teppou-zu Inari v Tokiu se tak sešel pouze tucet lidí. Na začátku roku 2020 se zde oproti tomu sešla více než stovka účastníků. Diváci na akci povoleni nebyli vůbec.
Účastníci rituálu si společně zacvičili a zaskandovali pod jasnou oblohou s venkovní teplotou okolo 5,1 stupně Celsia. Celkem se v tokijské svatyni poté do ledové vody vydalo 9 mužů a tři ženy.
„Modlil jsem se, aby koronavirus co nejdříve skončil,“ řekl pro agenturu Reuters po rituálu 65letý účastník Shinji Ooi.
Dle dalšího účastníka byla voda díky malému počtu lidí mnohem více ledová. „Normálně máme více účastníků a díky tomu je voda o něco teplejší. Ale letos tam bylo jen dvanáct lidí, takže to (zima) bylo šílené,“ řekl 47letý muž.
Otužování se stalo velmi populárním různě po světě a to nejen během rituálů. Ví se o něm totiž, že prospívá našemu zdraví. Mrazivou studenou vodu zahrnuje v Japonsku i tzv. Nahý festival, Hadaka Matsuri. Ten se koná až v únoru, a to třetí sobotu každý rok. Přestože název může mást, i při tomto festivalu nosí muži bederní roušky a k nim bílé ponožky zvané “tabi”. Tento festival oslavuje bohatou sklizeň, blahobyt a plodnost.
Japonsko se aktuálně potýká s nárůstem případů. Vláda proto ve čtvrtek vyhlásila nouzový stav pro Tokio a tři sousední prefektury, což tvoří přibližně 30% populace země.