Během pouhých tří březnových týdnů uprchlo z haitského hlavního města Port-au-Prince více než 53 000 lidí před násilím gangů. Politici se ocitli v patové situaci. Informovala o tom agentura Reuters či server France 24.
Podle odhadů OSN zveřejněných v úterý opustily metropoli Port-au-Prince mezi 8. a 27. březnem desetitisíce lidí. Násilí se znovu rozhořelo o velikonočním víkendu a na začátku dubna, informuje agentura Reuters.
Over 50,000 fled Haiti capital in three weeks, with politicians in deadlock https://t.co/u0bhVQl3kl pic.twitter.com/dE76sBDmzp
— Reuters (@Reuters) April 2, 2024
Šéf OSN pro lidská práva Volker Turk v úterý uvedl, že dochází k porušování lidských práv v rozsahu, který „nemá v moderních dějinách Haiti obdoby“. Včetně zabíjení, únosů a sexuálního násilí. Konflikt také zablokoval dopravu klíčového zboží a humanitární pomoci do hlavního města.
Znásilňování i lynčování. Situace je katastrofální
Boje vyvolaly vážnou humanitární krizi. V nejchudší zemi západní polokoule dochází k nedostatku potravin a téměř ke kolapsu zdravotnické infrastruktury.
Jen za první tři měsíce roku 2024, do 22. března, bylo zabito 1554 lidí a 826 jich bylo zraněno, uvedla OSN minulý týden v samostatné zprávě. Označila situaci za „katastrofální“. Zpráva popisuje bezbřehé sexuální násilí, včetně žen nucených k vykořisťovatelským sexuálním stykům se členy gangů, znásilňování rukojmích a žen poté, co viděly, jak před jejich zraky zabíjejí jejich manžele.
Podle zprávy bylo v loňském roce nahlášeno nejméně 528 případů lynčování, z toho 18 žen. Letos bylo zatím nahlášeno dalších 59 případů, uvádí server France 24.
Zpráva také upozornila na verbování a zneužívání dětí, chlapců i dívek, které nemohou opustit řady gangů ze strachu z odplaty.
Nemají kam emigrovat
Podle OSN mnozí z vysídlenců cestují směrem k jižnímu poloostrovu země, který se stále vzpamatovává z ničivého zemětřesení v roce 2021. „Je třeba zdůraznit, že (ostatní) provincie nemají dostatečnou infrastrukturu a hostitelské komunity nemají dostatečné zdroje, které by jim umožnily zvládnout tyto masivní vysídlovací proudy přicházející z hlavního města,“ uvádí zpráva Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) OSN.
Jen 4 procenta uprchlíků uvedla, že chtějí emigrovat, většinou do Dominikánské republiky, která s Haiti sdílí ostrov Hispaniola. Vláda Dominikánské republiky však posílila ostrahu hranic, vyloučila na svém území uprchlické tábory a desítky tisíc lidí deportovala zpět za hranice.
Politikům se nedaří shodnout na řešení
Gangy bojují o nadvládu na území hlavního města a vyhlásily „válku“ vládě, jejíž premiér uvízl ve Spojených státech a 11. března oznámil svou rezignaci.
Původně se očekávalo, že premiér Ariel Henry bude nahrazen během několika dní po oznámení. A to přechodnou prezidentskou radou vytvořenou ze zástupců politických stran a skupin občanské společnosti navržených regionálními představiteli na Jamajce.
Po třech týdnech však k ustavení rady v důsledku frakčních bojů, výhrůžek a rezignací stále nedošlo.