V nedávných slovenských prezidentských volbách zaznamenal úspěch Peter Pellegrini, který si vysloužil nejen pozornost slovenské veřejnosti, ale i reakce z České republiky. Bývalý český prezident Václav Klaus v této souvislosti vyjádřil obdiv Slovensku za to, že si „zvolilo svého člověka, a ne Aspen Institute,“ což je komentář, který zároveň míří na nedávné české prezidentské volby.
Václav Klaus, který je známý svými často kontroverzními názory, tentokrát vyslovil obdiv Slovensku za jeho volbu. „Blahopřeji Slovensku, že si dobře zvolilo. Závidím Slovákům, že si zvolili člověka k obrazu svému, že neposlouchali rady chytrých a mocných ze světa, a zejména z České republiky,“ uvedl Klaus.
Aspen Institute, o kterém Klaus hovoří, je globální nezisková organizace zaměřená na rozvoj hodnotového vedení a otevřený dialog mezi lidmi. Tato organizace se často podílí na formování politických a ekonomických elit, což Klaus považuje za problematické. Ve svých předchozích vyjádřeních Klaus kritizoval Aspen Institute za monopolizaci exkluzivity vztahů s USA a obvinil jej z přílišné vazby na proměnlivou americkou politiku.
Zatímco Klaus vyjadřuje Slovensku obdiv, jiní čeští politici a osobnosti přistupují k volbě Petera Pellegriniho různě. Pavel, například, gratuloval Pellegrinimu a vyjádřil přání prohloubit česko-slovenské vztahy. Na druhou stranu, europoslanec Tomáš Zdechovský vyjádřil obavy ohledně možného ruského vlivu v Bratislavě.
Slovenská Volba jako Příklad pro Česko?
Výběr Petera Pellegriniho slovenským prezidentem odráží touhu slovenské veřejnosti po politickém vedení, které je blíže jejím potřebám a představám, než jsou diktáty mezinárodních organizací. Klausův komentář o závisti Slovákům nabízí perspektivu, která vyzdvihuje rozdíl mezi slovenskou a českou politickou kulturou v poslední době. Ať už je výklad těchto událostí jakýkoli, jasné je, že výsledek slovenských prezidentských voleb má význam nejen pro Slovensko, ale i pro Českou republiku a její vnímání politické reprezentace.