Ugandská vláda v úterý zablokovala sociální média, informovala agentura Reuters a zpravodajský web stanice al-Džazíra. Dva dny před prezidentskými volbami, v nichž proti sobě stojí Yoweri Museveni, jeden z nejdéle působících afrických vůdců, a opoziční Bobi Wine, populární zpěvák, se napjatá situace vyostřuje.
Ugandský prezident Yoweri Museveni uvedl, že jeho vláda vypnula sociální média dva dny předtím, než voliči zamíří k urnám.
Předvolební období bylo poznamenáno brutálními zásahy proti opozičním shromážděním, která si vyžádala řadu obětí. Opozičních kandidáti, jejich příznivci a pracovníci kampaní jednotlivých kandidátů byli opakovaně zastrašováni. Někteří z nich byli zadrženi.
Videa zveřejněná v úterý na sociálních sítích zachycovala konvoj obrněných vojenských vozidel směřujících do Kampaly. Jednotky se poté pohybovaly v srdci hlavního města, které obvykle volí proti Musevenimu.
V úterý večer v televizním projevu 76letý vůdce, který se ujal moci v roce 1986, prohlásil, že se setkal s bezpečnostními silami. Podle jeho slov jsou připraveny bránit všechny Uganďany, kteří se obávají účasti ve volbách kvůli zastrašování opozicí.
Museveni se omluvil za nepříjemnosti způsobené zákazem sociálních médií a aplikací pro zasílání zpráv. Na druhou stranu prohlásil, že Uganda neměla na výběr poté, co Facebook zablokoval některé účty, které podporovaly jeho vládnoucí stranu Národní hnutí odporu (NRM).
„Pokud se chcete postavit na stranu proti NRM, pak by tato skupina neměla v Ugandě působit,“ řekl úřadující prezident. „Nemůžeme tolerovat tuto aroganci kohokoli, kdo za nás přijde rozhodnout, kdo je dobrý a kdo špatný.“
Sociální sítě hrají v komunikaci opozice klíčovou roli
Opoziční kandidát Wine používá Facebook k přímému přenosu svých vystoupení a tiskových konferencí. V minulosti ho řada médií odmítla hostit, přičemž většina rozhlasových a televizních stanic je v rukou vládních spojenců.
Wine ve svých 38 letech přitahuje pozornost zejména mladších voličů v zemi, kde je 80 procent populace mladší 30 let. Mezi 10 vyzývateli Museveniho, který přinesl zemi stabilitu po vražedných vládách diktátorů Miltona Oboteho a Idiho Amina, je Wine považován za favorita.
Na začátku dne ugandský regulační úřad nařídil poskytovatelům internetových služeb, aby ukončili podporu sociálních médií a zasílání zpráv.
V dopise, který v úterý viděly tiskové agentury, uložila výkonná ředitelka Ugandské komunikační komise (UCC) Irene Sewankambo telekomunikačním společnostem „okamžitě pozastavit jakýkoli přístup a používání“ sociálních médií a online platforem pro zasílání zpráv.
Zasvěcená osoba z oboru, která mluvila se zpravodajskou agenturou AFP pod podmínkou anonymity, uvedla, že nařízení bylo poprvé komunikováno v agresivních telefonních hovorech telekomunikačním společnostem v úterý ráno. Z telefonátů bylo zřejmé, že je příkaz odvetným opatřením za to, že Facebook smazal provládní účty za snahu zmanipulovat veřejnou debatu před čtvrtečními volbami.
Seznam zakázaných sociálních médií zahrnuje Facebook, Twitter, WhatsApp, Signal a Viber. Některá z nich byla offline již v úterý.
„Teror je bezprecedentní“
Zatímco bezpečnostní síly v předchozích volbách opozici zastrašovaly, období před letošními volbami bylo obzvláště násilné. V listopadu bylo zabito 54 lidí, když vojáci a policisté potlačili protesty poté, co byl Bobi Wine zadržen.
Bobi Wine, populární zpěvák a politik, jehož skutečné jméno je Robert Kyagulanyi Ssentamu, uvedl, že během rozhovoru s keňskou rozhlasovou stanicí došlo k útoku na jeho komplex v Kampale a zatčení jeho stráží. „Musím rozhovor ukončit, protože vidím, jak vojáci bijí členy mé ochranky,“ prohlásil kandidát na prezidenta. Řekl také, že člena týmu, který pracuje hlavně jako mechanik, armáda přes noc zastřelila.
Policejní mluvčí hlavního města Kampaly Patrick Onyango popřel, že by v domě Winea došlo k razii nebo že byl někdo zatčen. „Právě jsme reorganizovali naši bezpečnostní pozici v oblasti poblíž jeho domu, konkrétně jsme odstranili některá kontrolní stanoviště,“ konstatoval Onyango.
Agentura Reuters nebyla schopna tvrzení okamžitě ověřit. Armádní mluvčí na výzvu požadující komentář nereagovali.
„Teror je, upřímně řečeno, bezprecedentní,“ řekl Kizza Besigye, vůdce opoziční strany, který vyzval dlouholetého prezidenta Yoweri Museveniho již ve čtyřech volbách. „Násilí, teror se zdají být s každým nadcházejícími volbami intenzivnější. Tyto volby byly svědkem nevýslovného násilí. Každým dnem se to zhoršuje.“
Podle Evropské unie by Uganda měla všem voličům při výkonu jejich demokratických práv poskytnout rovné podmínky a zajistit bezpečnost. „Nadměrné použití síly donucovacími a bezpečnostními agenturami vážně poškodilo tento volební proces,“ uvedl Josep Borrell, vysoký představitel Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku. Řekl, že nabídka bloku nasadit malý tým volebních odborníků nebyla přijata.
Generální tajemník OSN António Guterres v úterý vyzval ugandské úřady, zejména bezpečnostní síly, aby po jedné z nejkrvavějších volebních kampaní za poslední desetiletí dodržovaly lidská práva.
Guterres „vyzývá všechny politické aktéry a jejich příznivce, aby se veřejně zavázali vést své politické aktivity pokojně a upustili od podněcování k násilí nebo nenávistným projevům,“ řekl jeho mluvčí Stephane Dujarric. „Viděli jsme několik zatčení a zadržení kandidátů,“ dodal Dujarric.