Ptakopysk podivný se nejmenuje podivný jen tak. Má mnoho bizarních vlastností a stále se ještě nějaké nové objevují. Snáší vejce, mléko vylučuje pomocí záhybů na kůži a má 10 pohlavních chromozomů (pro srovnání, člověk má pohlavní chromozomy dva). Nyní se mezinárodnímu týmu vědců podařilo najít odpovědi týkající se původu několika jeho podivných znaků.
Od té doby, co byl koncem 17. století objeven, mátl jednoho výzkumníka za druhým. Přestože je to savec, klade vejce, má jedovaté ostruhy na zadních nohách a pro detekci kořisti využívá elektrorecepci. Jedním z nejpodivnějších znaků ptakopyska je ale to, jak krmí svá mláďata. Samice mají sice mléčné žlázy, ale nemají žádné mléčné bradavky. Mléko tak vylučují skrz kůži. Na seznam bizarností se dle nedávné studie přidala ještě pod ultrafialovým zářením fluoreskující (světélkující) srst.
Vědci se stále snažili pochopit, jak se to stalo, že je ptakopysk tak jedinečný a často považovaný za nejpodivnějšího savce na světě. Tým vědců vedený vědci z Kodaňské univerzity přinesl některé odpovědi. Poprvé totiž zmapoval kompletní genom ptakopyska. Studie byla publikována ve vědeckém časopise Nature.
„Kompletní genom nám poskytl odpovědi na to, jak se objevilo několik bizarních rysů ptakopysků,“ vysvětluje pro ScienceDaily profesor Guojie Zhang z katedry biologie a dodává, že dekódování genomu ptakopyska je zároveň důležité pro lepší pochopení toho, jak se vyvinuli další savci, a to včetně nás lidí. „Je klíčem k tomu, proč se z nás a dalších placentálů vyvinuli živočichové, kteří místo kladení vajec rodí živá mláďata.“ Dle profesora je ptakopysk geneticky směsí savců, ptáků a plazů a zachoval si mnoho původních rysů svých předků.
Kde se vzala vejcorodost a proč je ptakopysk bezzubý?
Za jejich vejcorodostí stojí tři tzv. vitellogeninové geny. Ty jsme my jako lidé během naší evoluce ztratili. Například ale slepice mají všechny tři. Tato studie ukazuje, že ptakopyskové stále jeden z těchto tří genů mají. Zbylé dva ztratili zhruba před 130 miliony lety. I tento jeden však ptakopyskům stačí, aby mohli snášet vejce. Je to pravdepodobně díky tomu, že není potřeba tolik vytvářet žloutkové živiny, jelikož ptakopyskové krmí svá mláďata mlékem.
Studie také ukázala, že ptakopyskové stejně jako lidé a krávy nesou geny kaseinu, které jsou zodpovědné za schopnost produkovat kaseinový protein, hlavní složku v mléce savců.
Co je také záhadou, jak se u těchto zvláštních savců určuje pohlaví. U lidí jsou pohlavní chromosomy XX žena a XY muž. Ptakopyskové ale mají pohlavních chromozomů 10. Ukázalo se, že byly dříve uspořádány do kruhové formy, která byla později rozbita na mnoho malých kousků chromozomů X a Y.
Další věcí, kterou studie odhalila, je, proč je ptakopysk bezzubý. Ukazuje, že o zuby přišel před více než 170 miliony lety, kdy čtyři z osmi genů odpovědných za vývoj zubů zmizely. Ptakopysk je tak nyní vybaven dvěma rohovými destičkami, které používá na rozmělnění potravy.