Ruské síly dál vyvíjejí tlak na východě Ukrajiny. Jakkoli může vypadat situace na bojišti beznadějně, letos podle expertů okupanti s největší pravděpodobností nezvítězí. Ale právě beznaděj se může stát jejich nejsilnější zbraní.
Ruská přesila dál usilovně útočí na východě Ukrajiny, shrnuje situaci na bojišti televize CNBC. Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj uvedl, že Rusové chtějí obsadit Časiv Jar do 9. května.
Intenzivně ostřelované město leží v Doněcké oblasti nedaleko již ovládnuté Avdijivky a je důležitým opěrným bodem ukrajinské armády v regionu. Jeho případné obsazení by umožnilo ruským jednotkám postup na Kramatorsk.
Právě tohle město spolu s nedalekým Slovjanskem platí za jedno z posledních velkých měst na Donbasu pod kontrolou Kyjeva. Podle dostupných informací je odpor Ukrajinců tvrdý a ruské jednotky narážejí na silný odpor.
Russia – Ukraine war update as of April 17, 2024https://t.co/tGRYAKG1W6#EMPR
— Ukraine Front Line (@EuromaidanPR) April 17, 2024
Ukrajinská armáda uvedla, že během úterý 16. dubna Rusko podniklo 16 raketových útoků, 31 náletů a 79 úderů ze salvových raketometů. Obránci odrazili v oblasti kolem Lymanu, Avdijivky a Bachmutu 56 ruských útoků.
Institut pro studium války (ISW) v pondělí upozornil, že schopnost obránců odrážet mohutnější útoky ruských jednotek v přesile se zhoršila kvůli zastavené americké pomoci a bez ní tento trend bude pokračovat.
Více druhů porážek
Že letos může Ukrajina válku prohrát, si myslí i britský vysloužilý generál Richard Barrons. Kyjevu totiž dochází možnosti, čím se přílivovým lidským i mechanizovaným vlnám nepřítele bránit.
Obráncům kriticky dochází munice, vojáci a nestačí už ani protivzdušná obrana. Tohle letos skutečně může podle Barronse přispět k porážce Ukrajiny. Nemáme si to ale představovat jako definitivní vojenskou porážku na bitevním poli.
Barrons tím myslí spíše psychologickou prohru. „Může to dojít do bodu, kdy se budou lidé ptát, proč mají bojovat a umírat dál, jen aby bránili něco, co ubránit nelze?“ upozornil na nebezpečí úpadku morálky v rozhovoru s televizí BBC bývalý generál.
Rusové zvyšují intenzitu tlaku hlavně na východě, ale i po celé délce frontové linie. V létě se přitom očekává často zmiňovaná masivní ruská ofenzíva. I této hrozbě se Barrons věnoval.
Jak bude letní ofenzíva vypadat a jaké budou její cíle? „Podoba ruské ofenzívy, která přijde, je celkem jasná,“ myslí si Barrons. Očekává masivní nápor ruských jednotek v určitých úsecích frontové linie a ambicióznější cíle, než jsou malé územní zisky.
Směr letní ofenzívy
Ale kde přesně Rusové zaútočí? Mít povědomí o místě, kde nepřítel udeří, je základ pro úspěšnou obranu. Částečně i proto Ukrajinci během své loňské ofenzívy selhali. Rusové jen hromadí síly, útočí úplně všude a nechávají obránce hádat.
„Jednou z výzev, kterým Ukrajinci čelí, je, že Rusové si mohou vybrat, kam nasadí své síly,“ vysvětlil Jack Watling, výzkumný pracovník pro pozemní válčení z prestižního think-tanku Whitehall thinktank the Royal United Services Institute (RUSI).
Frontová linie je velice dlouhá a Ukrajinci nemají dostatek prostředků, aby ji ubránili celou. Ruský generální štáb se možná teprve musí rozhodnout, kam nasměrovat největší síly, spekuluje Watling, za nejméně pravděpodobné ale označil Záporoží.
Pro Putina je tohle jihoukrajinské město se 700 tisíci obyvateli lákavým cílem. Leží nebezpečně blízko ruských frontových linií ve stejnojmenné oblasti, kterou Rusko anektovalo. Přesto je město stále kontrolováno Ukrajinci.
Ruská armáda by během útoku narazila na vlastní důmyslnou obranu, kterou tady předtím vybudovala se správným očekáváním ukrajinské ofenzívy. Jedná se o takzvanou Surovikinovu linii skládající se ze tří vrstev.
První vrstvou je největší a nejhustější minové pole na světě. Za ním následují protitankové překážky a rozlehlá síť zákopů. Jedná se o rozsáhlý komplex hloubkové obrany, na němž si dali Rusové opravdu záležet.
Server Milln popsal zákopové linie v oblasti Robotyne a Novoprokopivky v Záporožské oblasti, na něž Ukrajinci intenzivně útočili loni během léta. Tento systém měl chránit ruské vojáky před dělostřelectvem a útočícími jednotkami.
Také však ztěžoval průzkum dronům. Ukrajinští vojáci útočili v podstatě naslepo. Ruské jednotky by musely tyto propracované obranné struktury rozebrat, což by trvalo velice dlouho, prozradili by tím směřování ofenzívy a ocitli se pod palbou.
Zlomený duch Ukrajiny
Za nejvíce pravděpodobné cíle Barrons a Watling označili Donbas a Charkov. Právě na Donbase se v posledních 18 měsících odehrála většina bojů na souši. Ukrajina vynaložila obrovské úsilí a zdroje na udržení Bachmutu a Avdijivky.
Bitvy o obě města se nechvalně proslavily svou brutalitou. Rusové utrpěli drastické ztráty, jenomže i Ukrajinci zde přišli o některé své nejlepší bojové jednotky a Moskva může tímto směrem poslat mnohem více vojáků, než kolik jich má Ukrajina.
Že cílem ruské letní ofenzívy může být dostat pod kontrolu celý Donbas, zmínilo už více expertů. „Myslím si, že prvním cílem letošní ofenzívy bude prolomení Donbasu,“ uvedl Barrons. „Jejich pohled (Rusů) se pak upře na Charkov,“ dodal.
Charkov se nachází blízko ruských hranic a od začátku války na něj doslova prší balistické a řízené střely. Škody jsou kvůli nedostatečné protivzdušné obraně obrovské. Ukrajina by podle analytiků mohla bez Charkova fungovat dál.
Jeho ztráta by však představovala tvrdou ránu pro její ekonomiku a morálku. Cílem Ruska vůbec nemusí být celkové vítězství na bitevním poli, ale rozdrcení bojovného ducha obránců a vyvolání pocitu beznaděje.
„Tato (ruská) ofenzíva rozhodně konflikt neukončí, bez ohledu na to, jak pro kteroukoli stranu dopadne,“ míní Watling. „Myslím, že Rusko nějakých zisků dosáhne, ale prorazit se mu nepodaří,“ doplnil Barrons.
Přestože nebude mít Rusko dost sil na proražení až k řece Dněpr, jedna věc je podle bývalého generála jistá – Putin své válečné tažení ukončit nehodlá a Ukrajině i jejím západním podporovatelům bude chtít ukázat, že tuto válku vyhrát nemohou.