Mexické ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo v úterý pravidla pro regulaci užívání konopí pro léčebné použití. Jedná se o zásadní krok v širší reformě, která směřuje k vytvoření největšího legálního trhu s konopím na světě. Informovala o tom agentura Reuters.
Boj mezi drogovými kartely a vládou v této latinskoamerické zemi trvá už mnoho let. Země je tak sužována násilím. Drogové kartely navíc díky nelegálnímu pěstování a pašování marihuany do Spojených států vydělaly miliony dolarů. Jako jedno z možných řešení se vládě nabízela legalizace.
V současné době v Mexiku může člověk vlastnit až pět gramů marihuany, aniž by byl zatčen. Užívání marihuany pro léčebné účely zákonodárci legalizovali v roce 2017.
Prezident Andres Manuel Lopez Obrador nyní podepsal nová pravidla pro regulaci užívání léčebného konopí. To nyní umožní farmaceutickým společnostem zahájit lékařský výzkum konopných produktů.
Společnosti, které by chtěly výzkum provádět, musí získat povolení od mexického zdravotního regulačního orgánu COFEPRIS. Výzkum totiž musí být prováděn v přísně kontrolovaných nezávislých laboratořích.
„Norma je velmi, velmi vysoká,“ uvedla Luisa Conesa, právnička a aktivistka, která se podílela na dekriminalizaci léčebného konopí.
Nová pravidla necílí na pacienty, kteří si pěstují vlastní konopí, ale jsou „zaměřena na farmaceutické společnosti vyrábějící farmaceutické deriváty konopí, které jsou klasifikovány jako kontrolované látky a je potřeba je předepisovat,“ dodává.
Regulace také stanovuje pravidla pro setí, pěstování a sklizeň konopí pro léčebné účely, což by podnikům umožnilo legálně pěstovat marihuanu na mexické půdě.
Dovoz některých rostlin konopí je společnostem, které z nich chtějí vytvářet produkty, povolen. Ovšem vývoz konopí pěstovaného v Mexiku je zakázán.
Mexičtí zákonodárci jsou již v závěrečné fázi legalizace rekreačního užívání marihuany. Mexický senát schválil návrh zákona pro legalizaci marihuany na konci listopadu. Schválit ho ovšem musí ještě dolní komora. Ta tvrdí, že zákon schválí do února, ačkoliv chce zvýšit množství marihuany, kterou mohou spotřebitelé na veřejnosti vlastnit, a to nad hranici 28 gramů určenou senátem. Mexiko by se tak stalo třetí zemí na světě, která by konopí pro rekreační účely zlegalizovala.
Nová legislativa by umožňovala prodej marihuany v autorizovaných podnicích, produkt by však musel dodržovat maximální hladinu psychoaktivních složek.
Americké státy jako je Kalifornie či Colorado nyní trhy s legální marihuanou provozují, mexické kartely se tak dle Forbes již zaměřily na výrobu pervitinu a fentanylu. Není tak jasné, jaký dopad by legalizace marihuany na organizovaný zložin v Mexiku měla.