V italském Lamezia Terme začal ve středu největší soudní proces s organizovaným zločinem za celá desetiletí. Na lavici obžalovaných usedne 355 členů kalábrijské mafie ‚Ndrangheta, jednoho z nejnebezpečnějších italských rodinných klanů. Při procesu, který má trvat dva roky, plánuje soud vyslechnout až 900 svědků, informuje BBC a další servery.
Začíná proces, který pro své obří rozměry nepojme žádná soudní budova. Proto se po následující roky bude odehrávat ve speciálně upraveném bývalém call centru v Kalábrii, v regionu, který má ‚Ndrangheta pevně pod palcem. Podle serveru Investigace.cz se jedná o nejmocnější mafii světa, která prakticky kontroluje evropský trh s kokainem a operuje nejen v Evropě, ale na všech kontinentech. Bossové a členové mafie budou souzeni za pestrou paletu zločinů, včetně vražd, obchodu s drogami, praní špinavých peněz a vydírání. Podobný proces se v Itálii minimálně od osmdesátých let, kdy před soudem stanuli členové několika větví sicilské Cosa Nostry, neodehrál.
‚Ndrangheta je nyní podle expertů na organizovaný zločin silnější, než obávaná Cosa Nostra, a má mnohem uzavřenější strukturu. O tom svědčí i fakt, že současný soud se zaobývá zločiny pouze jednoho rodinného klanu – rodiny Mancusových, který operuje především v kalábrijském regionu Vibo Valentia.
V přípravném řízení trvalo tři hodiny, než se jen přečetla jména všech obviněných. Mezi nimi jsou podle BBC i politici, policejní důstojníci a zaměstnanci veřejných služeb. Hlavním obžalovaným je šestašedesátiletý Luigi Mancuso, ve světě mafiánů známý pod přezdívkou „Strýc“. I další obvinění mají přezdívky, například Vlk, Tlusťoch nebo Blondýna. Počet obžalovaných může ještě přesáhnout 400, až se přidá dalších 92, kteří si zvolili oddělený proces. Mezi ně patří i bývalý senátor a právník Giancarlo Pittelli, který už popřel propojení ‚Ndranghety se světem politiky.
Hlavním žalobcem v procesu je dvaašedesátiletý Nicola Gratteri, který už více než třicet let žije pod policejní ochranou. Přísahal, že „dusící ‚Ndranghetu, která bere lidem dech i život“ zničí.
Soud mafii zřejmě nezastaví
„Tento proces ukazuje, jak hluboko je ‚Ndrangheta zakořeněná v naší společnosti,“ řekl AFP News Federiko Varese, italský profesor kriminologie na Oxfordské univerzitě. „Je šokující, že nějaká zločinecká skupina je tak rozrostlá, že k soudu jdou stovky lidí,“ dodal. Tento soud podle něj nebude znamenat konec mafiánské chobotnice. „Můžete je zavřít, ale pokud nevymýtíte příčiny k jejich existenci, tak se zase rozmnoží,“ řekl.
O ‚Ndranghetě se začalo mluvit i na Slovensku a v Česku poté, co byl zavražděn novinář Ján Kuciak se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou. V jednom ze svých posledních novinářských textů se totiž zabýval aktivitami kalábrijské mafie na Slovensku. Spekulovalo se, že právě ‚Ndrangheta stojí za jeho smrtí, experti na italskou mafii ale upozorňovali na to, že členové této organizace ze zásady nevraždí ženy. Za vraždu Kuciaka byl později odsouzen slovenský podnikatel Marián Kočner a jeho několik kompliců.