Policie v pondělí zatkla desítky lidí na propalestinských demonstracích na univerzitě Yale v Connecticutu a na Newyorské univerzitě na Manhattanu. V univerzitních kampusech čím dál více rezonuje válka v Gaze. Informuje o tom agentura Reuters či server BBC.
Policejní zásahy přišly poté, co Kolumbijská univerzita v pondělí zrušila prezenční výuku Reagovala tak na protestující, kteří si minulý týden v jejím kampusu postavili stanové tábory.
Demonstranti zablokovali dopravu v okolí kampusu univerzity Yale a požadovali, aby se škola zbavila svých podílů u výrobců zbraní. Podle studentského deníku Yale Daily News policie zatkla více než 45 protestujících, uvádí agentura Reuters.
Campus comrades: More anti-Israel tent cities and mass protests spring up at colleges across US https://t.co/aTKvagfavJ pic.twitter.com/UrZdWMp86r
— New York Post (@nypost) April 22, 2024
V New Yorku policisté krátce po setmění zasáhli proti davu na newyorské univerzitě. Stovky demonstrantů několik hodin vzdorovaly varování univerzity, že pokud neopustí náměstí, kde se shromáždili, hrozí jim následky. Video na sociálních sítích ukázalo, jak policie rozebírá stany v táboře protestujících.
Demonstranti se přetahovali s policisty a skandovali: „Nezastavíme se, nedáme pokoj. Zveřejnit. Odprodat.“
O zatýkání požádala univerzita
Mluvčí newyorské policie uvedl, že k zatýkání došlo poté, co univerzita požádala policii o vymáhání přestupků za nedovolené vniknutí na cizí pozemek. Podobné „tábory“ vznikly v Berkeley, na MIT a na dalších vysokých školách po celé zemi, píše server BBC.
V pondělním e-mailu adresovaném zaměstnancům a studentům Kolumbijské univerzity prezidentka Nemat Minouche Shafik uvedla, že univerzita ruší prezenční výuku a přechází na výuku online, aby „deeskalovala rozhořčení a dala nám všem možnost zvážit další kroky“.
Na základě obvinění z vniknutí na cizí pozemek policie ve čtvrtek zatkla více než 100 studentů z Columbie. Univerzita a přidružená Barnard College vyloučily desítky studentů zapojených do protestů.
„Tohoto napětí využili jedinci, kteří nejsou spojeni s Columbií a kteří přišli na akademickou půdu prosazovat své vlastní záměry,“ řekla Shafik.
Zapojili se i vyučující
Protestující studenti strávili několik nocí spaním pod širým nebem na trávníku. Uspořádali v táboře muslimské i židovské modlitby a někteří pronesli projevy odsuzující Izrael a sionismus a chválící palestinský ozbrojený odpor.
V pondělí se ke studentům v táboře připojilo více než 100 vyučujících z Kolumbijské univerzity, aby společně vyjádřili solidaritu. U příležitosti prvního dne židovského svátku Pesach byl naplánován venkovní seder.
Americký prezident Joe Biden, ve svém prohlášení uvedl: „I v posledních dnech jsme byli svědky obtěžování a výzev k násilí vůči Židům. Tento zjevný antisemitismus je odsouzeníhodný a nebezpečný. Nemá absolutně žádné místo na univerzitních kampusech ani kdekoli jinde v naší zemi.“
„Kritizovat Izrael není antisemitské,“ říká studentka
Organizátoři studentského tábora v Kolumbii Bidenovo prohlášení kritizovali s tím, že někteří z organizátorů jsou Židé. Zpravodajství se podle nich zaměřilo na „podněcující osoby, které nás nereprezentují“.
„Rozhodně odmítáme jakoukoli formu nenávisti a fanatismu a stojíme ostražitě proti nestudentům, kteří se pokoušejí narušit solidaritu, jež se vytváří mezi studenty, palestinskými, muslimskými, arabskými, židovskými, černošskými a propalestinskými spolužáky a kolegy,“ uvedli v prohlášení.
„Je nám jasné, že lidé zvenčí nechápou, o co v tomto táboře jde,“ řekla Lea Salim, studentka druhého ročníku Barnardovy univerzity. Byla minulý týden jednou z 15 židovských studentů zatčených na trávníku na Kolumbijské univerzitě. Salim uvedla, že kritizovat stát Izrael není antisemitské.
Rabín spojený s univerzitou však údajně poslal zprávu 300 židovským studentům Kolumbijské univerzity, v níž je varoval, aby se kampusu vyhýbali, dokud se situace „dramaticky nezlepší“. Členové protestních skupin však antisemitismus popírají a tvrdí, že jejich kritika je vyhrazena izraelskému státu a jeho příznivcům.