Po vyšetřování úmrtí pěti migrantů včetně dítěte v Lamanšském průlivu byli dva muži obviněni z imigračních trestných činů. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Tři muži, žena a sedmiletá dívka zemřeli v úterý při tlačenici na palubě lodi, na níž se nacházelo 112 lidí. Dnes zahraniční servery informovali, že v souvislosti s vyšetřováním těchto úmrtí byli vzati do vazby Tajdeen Adbulaziz Juma ze Súdánu a Yien Both z Jižního Súdánu. Později se mají dostavit k soudnímu dvoru ve Folkestone.
Two men charged in connection with deaths of five people trying to cross Channel https://t.co/mCp2gCe4PO
— Guardian news (@guardiannews) April 26, 2024
Dvaadvacetiletý muž z Jižního Súdánu byl obviněn z napomáhání nezákonnému přistěhovalectví a pokusu o příjezd do Británie bez platného povolení ke vstupu. Uvedla to podle agentury Reuters v pátek britská Národní agentura pro boj proti trestné činnosti.
Další 22letý muž ze Súdánu byl obviněn pouze z pokusu o příjezd bez platného vstupního povolení.
Třetí muž, 18letý Súdánec, byl zatčen na začátku tohoto týdne a poté propuštěn na kauci do doby, než bude zahájeno další vyšetřování.
Rozhodli se zůstat na lodi a pokračovat do Británie
Plavidlo se dostalo do potíží v úterý brzy ráno po vyplutí z Wimereux v severní Francii a policie byla svědkem toho, jak z přeplněné lodi skákali lidé do vody. Jednalo se o jeden z několika malých člunů, které opustily Francii kolem 03:00 místního času.
Asi 49 lidí bylo zachráněno. 58 dalších se nicméně rozhodlo zůstat na lodi a pokračovat směrem k Velké Británii, uvedla pobřežní stráž v prohlášení.
Nelegální migrace přes Lamanšský průliv z Francie do Velké Británie je dlouhodobým problémem. Kvůli provizorním, nedostatečným či přeplněným člunům zde došlo již k mnoha úmrtím. I přes velké riziko migranti stále zkoušejí průliv přeplout. Do Anglie letos na malých člunech z Francie připlulo již asi 6 500 lidí.
K úternímu smrtelnému incidentu došlo jen několik hodin poté, co britský parlament schválil návrh zákona, který dláždí cestu k tomu, aby žadatelé o azyl, kteří dorazí do Británie bez povolení, byli deportováni do Rwandy. Podle premiéra Rishiho Sunaka tento zákon migranty od cesty do Británie odradí.