Po celé Austrálii se konají protestní shromáždění v reakci na vlnu násilí páchaného na ženách. Demonstranti chtějí, aby bylo genderově podmíněné násilí vyhlášeno za národní výjimečný stav a aby byly zavedeny přísnější zákony, které by ho zastavily. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.
V Austrálii byla letos v průměru každé čtyři dny zabita jedna žena. Premiér Anthony Albanese už prohlásil, že tento problém představuje národní krizi.
'I think the government needs to declare this devastating thing that's happening to women as a national emergency,' said a demonstrator in Sydney, as thousands took to the streets in Australia urging tougher laws on gender violence https://t.co/fHUFfU35Ne pic.twitter.com/HgVTHHfwsz
— Reuters (@Reuters) April 27, 2024
V projevu na pochodu v hlavním městě Canbeře, kterého se zúčastnily tisíce protestujících, premiér Albanese připustil, že vláda na všech úrovních musí jednat lépe. „Musíme změnit kulturu, postoje, právní systém a přístup všech vlád,“ řekl. „Musíme se ujistit, že to nezáleží jen na ženách, ale i na mužích, aby změnili své chování,“ dodal.
Protesty probíhají i v dalších městech, píše BBC. V Adelaide se v sobotu před budovou městského parlamentu sešlo podle odhadů asi 3 000 lidí. Během pátku a soboty se protesty konaly také v Brisbane, Melbourne, Gold Coast a Newcastlu. „Chceme, aby vláda uznala, že se jedná o mimořádnou akci, a přijala okamžitá opatření,“ prohlásila organizátorka protestů Martina Ferraro.
Stav nouze premiér odmítl
Premiér v reakci na výzvy protestujících, aby bylo násilí na ženách klasifikováno jako stav nouze, uvedl, že tato klasifikace se obvykle používá při povodních nebo požárech buše. Tehda se také uvolňuje dočasná finanční injekce. „Musíme to řešit seriózně, týden po týdnu, měsíc po měsíci, rok po roce,“ řekl. Jeho komentáře se setkaly se směsicí posměchu a jásotu.
Australský federální generální prokurátor Mark Dreyfus nedávno odmítl sestavit komisi pro genderově podmíněné násilí. „Myslím, že jsme již identifikovali celou řadu opatření, která je třeba přijmout,“ cituje jej The Guardian.
Premiér Albanese opakovaně označil genderově podmíněné násilí za epidemii. V Austrálii však nejde o nic nového: v roce 2021 se po celé zemi konaly pochody kvůli obviněním ze sexuálního zneužívání ve vládě.
Austrálií otřáslo v poslední době několik hrůzných událostí. Začátkem tohoto měsíce ubodal muž jménem Joel Cauchi v nákupním centru v Sydney šest lidí. Pět z obětí byly ženy a policie prověřuje, zda byly cílem útoku. Komisařka policie Nového Jižního Walesu Karen Webb uvedla, že „pachatel se zaměřil na ženy a mužům se vyhýbal“.
Shromáždění se rovněž konala v době, kdy byl obviněn muž z údajné vraždy třicetileté matky čtyř dětí Eriky Hay. Ta byla nalezena mrtvá po požáru domu v Perthu na začátku tohoto měsíce.
Podle údajů, které shromáždila kampaňová skupina Destroy the Joint, bylo za prvních 119 dní roku 2024 zabito celkem 27 žen.