V Keni zemřelo více než 70 lidí poté, co se po silných deštích a záplavách protrhla přehrada. Mezi oběťmi je mnoho dětí. Informuje o tom BBC, CNN a další servery.
Lidé ve vesnicích poblíž Mai Mahiu, asi 60 km od hlavního města Nairobi, byli ve spánku zavaleni vodou. „Dvaačtyřicet mrtvých, to je konzervativní odhad. Další jsou stále v bahně,“ řekla médiím guvernérka okresu Nakuru Susan Kihika.
BREAKING: The death toll from the Mai Mahiu flash floods hits 71, Nakuru Governor Susan Kihika tells CNN.
— Larry Madowo (@LarryMadowo) April 29, 2024
This could be the worst devastation since the rains began in Kenya last month pic.twitter.com/pL6fHCvjXI
Při záplavách, které za poslední měsíc zpustošily některé části Keni, už zahynulo více než sto lidí.
Záchranné týmy se prohrabávaly bahnem a hledaly přeživší v několika vesnicích včetně Kamuchiri a Kianugu v okrese Nakuru. Ze 42 dosud nalezených těl bylo 17 dětských, uvedl policejní velitel Stephen Kirui. Guvernérka Susan Kihika řekla CNN, že počet obětí může ještě významně vzrůst. Odpolední zprávy hovoří o sedmdesáti nalezených tělech.
„Voda přitékala velkou rychlostí z přehrady Old Kijabe a spláchla mnoho domů a vozidel. Tak ničivé záplavy jsme nezažili od doby, kdy jsme se tady v Mai Mahiu narodili,“ řekl BBC jeden z obyvatel, David Kamau.
Další obyvatel Peter Muhoho uvedl, že ve vesnici Kianugu s asi 18 domy byla smetena většina jeho sousedů. „Spal jsem, když jsem uslyšel hlasitou ránu a křik. Oblast zaplavila voda. Začali jsme zachraňovat lidi,“ řekl Muhoho BBC. Ukázal na tašku, kterou držel v ruce, a dodal: „Tato taška patří jednomu dítěti, které jsem znal. Odplavila ho voda. Našel jsem tu tašku po proudu řeky.“
Lidé se ukryli ve školách
Vláda odložila otevření škol v celé Keni, protože podle předpovědí meteorologů se očekává další déšť. Záplavy vyhnaly z domovů více než 130 000 lidí a mnoho z nich se uchýlilo do škol.
Přívalové deště zasáhly také sousední Tanzanii a Burundi. Od ledna zahynulo v Tanzanii nejméně 155 lidí. V Burundi bylo vysídleno téměř 100 000 lidí. Počet obětí je nejasný, ale podle OSN zahynulo jen 10. února v hlavním městě Bujumbura 68 lidí poté, co silné deště zničily asi 3 500 domů.
Chris Fawkes z BBC Weather uvedl, že jedním z největších faktorů způsobujících deště je dipól Indického oceánu (IOD). IOD, často nazývaný „indický Il Niňo“, protože se podobá svému tichomořskému protějšku, označuje rozdíl v teplotách mořské hladiny v opačných částech Indického oceánu.
Během pozitivní fáze jsou vody v západní části Indického oceánu mnohem teplejší než obvykle, což může přinést silnější deště bez ohledu na El Niño. Pokud se však pozitivní IOD i El Niño vyskytnou současně, jako tomu bylo v loňském roce, mohou být deště ve východní Africe extrémní.
V letech 1997 a 1998 se jeden z nejsilnějších zaznamenaných pozitivních IOD shodoval s jedním z nejsilnějších El Niño, kdy byly hlášeny silné záplavy. Ty si v pěti zemích regionu vyžádaly více než 6 000 obětí.