Vysychání Panamského průplavu minulý rok vedlo k omezení lodní dopravy a poznamenalo tak světový obchod. Nikoli klimatická změna, ale meteorologický jev El Niňo způsobil nedostatek srážek v oblasti, určili klimatičtí vědci na základě své analýzy. Informují o tom servery Euronews a BBC.
Za nedostatek vody v Panamě nemůže klimatická změna, ale přirozené oteplování Pacifiku, zjistil podle serveru Euronews mezinárodní tým vědců. Začal kvůli tomu minulý rok vysychat Panamský průplav, klíčová vodní cesta v USA.
Srážek v oblasti spadlo minulý rok o 41 procent méně oproti normálu. Průplav funguje na systému zdymadel napájených jezerem Gatún a menším jezerem Alajuna. Jejich hladiny však začaly velmi rychle vysychat, napsal již dříve server BBC News.
El Niño not climate change key to drought that caused Panama Canal disruption, study sayshttps://t.co/j5hk9I5Nlu
— Euronews Green (@euronewsgreen) May 2, 2024
A co hůř – jejich vysychání pokračovalo i letos v březnu, kdy měla být hladina jezera Gatún nejméně o metru a půl vyšší. Nejen že je voda důležitá pro lodní dopravu, současně zásobuje pitnou vodou půlku Panamy.
Panamský průplavní úřad musel omezit počet lodí a jejich hmotnost, aby vodu ušetřil, což vedlo k zpomalení světového obchodu. Objem obchodu přes průplav je oproti dřívějšku o 50 procent nižší. Úřady to motivovalo k investicím do udržitelnosti.
El Niňo v hlavní roli
Tým vědců, jehož studie nebyla publikována v žádném odborném časopise, analyzoval údaje o počasí a počítačové simulace srážek v regionu. Modely simulují svět bez současného oteplení o 1,2 stupně Celsia.
Ukazují pravděpodobnost nedostatku srážek ve světě bez globálního oteplování. A skutečně neukazovaly vysychání v oblasti z minulého roku. Ve skutečnosti by měla být oblast mnohem vlhčí. Klimatické změny v tom případě nehrají ve vysychání jezer roli.
Naproti tomu klimatický jev El Niňo snížil míru srážek nad Panamou asi o osm procent. Je nepravděpodobné, že by Panama zažila tak suché období nebýt meteorologického úkazu, jenž vedl k nedostatku srážek a pitné vody.
Klimatické změny sice nehrály roly ve vysychání Panamského průplavu, El Niňo však přispěl k extrémním teplotám v době globálního oteplování způsobeným spalováním fosilních paliv. Měsíce teplotně lámou rekordy od loňského léta.