Zástupci členských států Evropské unie (EU) se podle televize BBC a agentury Reuters shodli na využití zmrazených ruských aktiv k nákupu zbraní pro Ukrajinu a poválečnou rekonstrukci země, jež se více než dva roky brání ruské agresi. Celkově se jedná o částku kolem 210 miliard eur (přibližně 5,3 bilionu korun).
Západní státy uvalily na Rusko po útoku na Ukrajinu sankce včetně zmrazení aktiv ruské centrální banky v hodnotě kolem 210 miliardy eur. Většina aktiv se nachází v Evropě, zejména v centru pro vypořádávání plateb Euroclear se sídlem v Belgii.
O využití zmrazených aktiv k podpoře válečného úsilí Ukrajiny se debatuje už dlouho, některé státy měly s jejich vynaložením na válečné úsilí Kyjeva problém. Částka by přitom mohla obráncům významně pomoci.
EU moves to give profits from Russian assets to Ukraine https://t.co/BLIb6hFq9e
— BBC News (World) (@BBCWorld) May 8, 2024
Výhrady projevilo například Slovensko či Maďarsko. Pro byla naopak Česká republika, jež navrhovala využít ruská aktiva jak pro válečné úsilí Ukrajiny, tak na její poválečnou obnovu. A na tom se teď v Belgii zástupci EU shodli.
8. května v Bruselu došli k dohodě, že zmrazená ruská aktiva použijí k nákupu zbraní pro obránce a na poválečnou obnovu země, uvedla stanice BBC. Pro nákup zbraní bude využito 90 procent výnosů prostřednictvím takzvaného Evropského mírového nástroje.
První převod už v červnu
Zbylých deset procent poslouží k rekonstrukci infrastruktury poničené ostřelováním, bombardováním a dalšími faktory spojenými s válkou. Debaty došly ke zdárnému konci proto, že belgické předsednictví šlo na ruku i státům chtějícím si zachovat neutralitu.
Další otázkou bylo, jakou částku z aktiv by si měl Euroclear ponechat na své výdaje. Částka byla během jednání snížena ze tří procent na 0,3 procenta. Státy EU s tak velkým snížením nesouhlasily. První finance obdrží Ukrajina již v červenci.
lMěla by dostat kolem 4,5 miliardy eur. Washington v poslední době navrhoval použít aktiva jako zástavu k poskytování úvěrů Ukrajině, připomněla agentura Reuters. Rusko pohrozilo Západu tvrdou reakcí, pokud se zmrazených aktiv jen dotkne.
„Nemůže existovat silnější symbol a lepší využití pro tyto peníze, než učinit z Ukrajiny a celé Evropy bezpečnější místo k životu,“ uvedla na sociální síti X, dříve známé jako Twitter, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.