Nejméně 41 lidí zahynulo poté, co západní část indonéského ostrova Sumatra zasáhly bleskové povodně a „studená láva“ vytékající ze sopky. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.
Hodiny silného deště v sobotu strhly proudy popela a kamení z hory Marapi, nejaktivnější sopky na Sumatře. Sesuvy bahna zaplavily vesnice ve dvou okresech, smetly lidi a poškodily více než 100 domů, mešit a veřejných zařízení. Sedmnáct lidí se stále pohřešuje.
Heavy rain in Indonesia over the weekend triggered flash flooding and sent torrents of cold lava coursing down a volcano and into towns, killing at least 37 people, officials said. https://t.co/iYdQCtdQtg pic.twitter.com/MlB4itrbSf
— The New York Times (@nytimes) May 13, 2024
„Silný déšť smetl ze sopky Marapi materiál, jako je popel a velké kameny,“ řekl Reuters Abdul Malik, šéf provinčního záchranného týmu. „V poslední době nás vždy ohrožoval proud studené lávy a bleskové povodně. Problémem však je, že se tak děje vždy pozdě v noci až za svítání,“ dodal.
Abdul uvedl, že do pondělního pátrání po pohřešovaných bylo nasazeno asi 400 pracovníků složených z místních záchranářů, policie a armády, kterým pomáhá nejméně osm bagrů a drony.
Záchranné práce, které začaly v neděli, komplikují poškozené silnice, které ztěžují průjezd záchranářů.
Zvuk podobný vařící se vodě
Přeživší vyprávěli, jak prchali, když se „studená láva“ (směs sopečného materiálu a oblázků, která při dešti stéká po svazích sopky) valila k jejich domovům.
„Slyšel jsem hřmění a zvuk podobný vařící se vodě. Byl to zvuk velkých kamenů padajících z hory Marapi,“ řekla agentuře AFP Rina Devina, 43letá žena z okresu Agam. „Byla tma jako v pytli, tak jsem použila mobilní telefon jako baterku. Cesta byla blátivá, tak jsem pořád dokola opakovala ‚Bože, smiluj se‘,“ dodala paní Devina.
Matka tří dětí říká, že sousedův dům byl „srovnán se zemí velkými kameny“ a čtyři její sousedé zemřeli.
Kaše z mokrého betonu
Výraz studená láva je překladem termínu „lahar“ v indonéštině a tagalogu. Teplota se pohybuje mezi 0 °C a 100 °C podle toho, jak vzniká. Obvykle je však nižší než 50 stupňů Celsia, jak uvádí několik akademických zpráv o tomto jevu.
Pohybující se lahar se podobá „valící se kaši z mokrého betonu“, která může zvětšovat svůj objem, protože do své hmoty po cestě začleňuje další úlomky, uvedla americká geologická služba US Geological Survey.
Podle Národní pátrací a záchranné agentury našli záchranáři do nedělního odpoledne 19 těl v nejhůře postižené vesnici Canduang v okrese Agam. Dalších devět těl vyprostili v sousedním okrese Tanah Datar, uvádí BBC.
Tyto tragédie se opakují
Záplava je poslední z řady přírodních katastrof, které jsou alespoň částečně důsledkem lidské činnosti, uvedli pro BBC Indonesian odborníci na životní prostředí. „Bleskové povodně a sesuvy studené lávy se stále opakují. Nabývají na intenzitě v důsledku nadměrného využívání přírodních zdrojů a nesystematického rozvoje,“ uvedl Wengki Purwanto, ředitel pobočky Indonéského fóra pro životní prostředí na Západní Sumatře.
V oblasti kolem hory Marapi došlo v uplynulém půlroce k několika podobným katastrofám. Loni 5. prosince při výbuchu sopky zahynulo 23 turistů, zatímco letos v únoru bleskové povodně poškodily desítky domů v Tanah Datar.
Právě minulý měsíc několikadenní erupce vyvrhla na oblohu obrovská mračna popela, až do výšky 2 kilometrů. Lety v regionu byly přerušeny, silnice uzavřeny a více než 11 000 lidí bylo vyzváno k evakuaci.