Americká společnost Pfizer oznámila, že významně sníží dodávky vakcíny proti koronaviru do Evropy. Státy EU na oznámení zareagovaly s nevolí. Podle některých je takový krok nepřijatelný, píše BBC.
Podle vyjádření společnosti je omezení produkce, za které může změna výrobních procesů, jen dočasné. Farmaceutický kolos chce naopak výrobu v příštích měsících navýšit. „Ačkoliv v lednu a začátkem února budou dodávky nižší, od poloviny února a v březnu lze očekávat jejich zvýšení,“ vyjádřil se Pfizer. Změny ve výrobě se rovněž dotknou dodávek do Velké Británie, která patří k zemím nejvíce zasaženým koronavirem a také nejvíce očkuje.
Podle některých evropských zemí teď ale hrozí, že se výrazně sníží důvěryhodnost celé vakcinace. Švédsko, Dánsko, Finsko, Estonsko a Litva nyní žádají orgány Evropské unie, aby na Pfizer zatlačily. Evropa není na očkovací látce od Pfizeru zcela závislá, před dvěma týdny zaregistrovala už vakcínu od společnosti Moderna, ale i tak se země bojí, že se očkování zpomalí. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová řekla, že jí zástupci Pfizeru už dříve ujistili, že všechny garantované dávky v prvním kvartálu přijdou. EU měla podle ní získat v tomto roce 600 milionů dávek vakcíny Pfizer/BioNTech.
Český ministr zdravotnictví Jan Blatný v pátek uvedl, že jej plánované snížení dávek vakcíny od Pfizeru do ČR znepokojuje. Také jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) vyjádřil na Twitteru obavy, zdali teď může kraj, který patří k průkopníkům vakcinace, očkování dobře plánovat.
Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn označil oznámení Pfizeru za nemilé a překvapivé. Připomněl, že společnost se dříve zavázala poskytnout všechny slíbené dávky.
Norsko má zásoby
Podle agentury Reuters už nejméně třetina zemí EU ohlásila nedostatečný počet vakcín. Litva dostane jen polovinu slíbených dávek do půlky února, stejně tak Belgie. Norský institut veřejného zdraví oznámil, že v případě výpadku vakcín může použít zásobu pro případ nouze. „Zásoba, kterou máme, nám pomůže kompenzovat snížení dávek v dalších několika týdnech,“ oznámil institut. Norsko není členem EU.
Problémy s výpadkem bude mít podle Reuters i ostrovní stát Bahrain, který je v proočkovanosti na druhém místě za Izraelem, a také Kanada.
Evropská léková agentura (EMA) plánuje do konce ledna schválit vakcínu od společnosti AstraZeneca. Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí v pátek varoval, že EMA by vakcínu nemusela schválit kvůli její údajné nízké účinnosti. To by znamenalo další citelný propad v očkování. Velká Británie už vakcínou, kterou AstraZeneca vyrobila ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, očkuje.