V době, kdy se nepřátelské akce na Ukrajině nadále stupňují, zasadily ukrajinské ozbrojené síly významný úder ruské černomořské flotile, když údajně zasáhly raketovou loď Tsiklon.
Ukrajinské ozbrojené síly potvrdily, že ruská raketová loď Tsiklon byla zasažena při útoku v Sevastopolu na okupovaném Krymu. Rozsah škod zůstává neupřesněn. EU a USA mezitím zvyšují finanční a vojenskou pomoc Ukrajině.
The General Staff of Ukraine's Armed Forces confirmed on May 21 that the Russian missile ship Tsiklon was struck in a Ukrainian attack in Sevastopol, occupied Crimea, on May 19.https://t.co/RPakLhJHOK
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) May 21, 2024
Potvrzení pochází od generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil, který zdůraznil, že plavidlo bylo zasaženo 19. května během útoku, který měl za následek také zničení ruského minolovného člunu Kovrovec. „Podle aktualizovaných informací zasáhly ukrajinské obranné síly v noci 19. května v Sevastopolu ruskou raketovou loď projektu 22800 Tsiklon,“ uvedl podle Sky News generální štáb. Ukrajinské námořnictvo později na X informovalo, že plavidlo bylo „zničeno“.
Dmytro Pletenčuk, mluvčí ukrajinského námořnictva, poznamenal, že od začátku února 2024 bylo vyřazeno 33 % válečných lodí Černomořské flotily, přičemž údery zasáhly 24 lodí a jednu ponorku. Tato série úspěšných útoků údajně donutila ruskou armádu stáhnout téměř všechny své hlavní lodě z krymských přístavů.
Mezinárodní podpora Ukrajina nepolevuje
Vzhledem k tomu, že Ukrajina pokračuje ve své ofenzivě, je mezinárodní podpora i nadále klíčová. V úterý vyšlo najevo, že Rada EU schválila použití zisků ze zmrazených ruských státních aktiv na pomoc Ukrajině, což by podle odhadů mělo přinést 2,5 až 3 miliardy eur ročně. Tato finanční pomoc je určena především na vojenské výdaje. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský zdůraznil, že „Rusko musí zaplatit za své válečné škody“, přičemž 90 % získaných prostředků bude určeno na vojenské potřeby Kyjeva, informoval The Kyiv Independent.
O praktickém provádění této finanční podpory se vedly rozsáhlé debaty, které nyní vyvrcholily politickou dohodou, jejímž cílem je zajistit konzistentní financování ukrajinského obranného sektoru, aniž by došlo k nadměrnému zatížení rozpočtů členských států EU. Toto opatření doplňují signály ze strany USA, že by mohl být brzy oznámen nový balíček vojenské pomoci.
Německo rovněž zvyšuje svou vojenskou pomoc v návaznosti na předchozí závazky, které téměř vyčerpaly původně přidělených 7 miliard eur. Německý ministr obrany Boris Pistorius, podporovaný ministrem financí Christianem Lindnerem, to označil za výrazné navýšení, které má zajistit, aby Ukrajina tváří v tvář ruské agresi netrpěla vojenským nedostatkem.
V terénu se Ukrajina potýká s přetrvávajícími problémy. O vstup do ozbrojených sil požádalo více než 3 000 odsouzených Ukrajinců, což svědčí o zoufalém, ale motivovaném odhodlání posílit obranné řady země. Státní pohraniční služba mezitím naznačila možnou ruskou ofenzívu v Sumské oblasti, což poukazuje na neustálou hrozbu podél severovýchodní hranice Ukrajiny. Útoky ve Vovčansku a širším Charkově poukazují na neúprosnost ruského postupu, ale také na odolnost a strategické reakce ukrajinských sil.