Nemocnice na Haiti postrádají zdravotnický materiál kvůli aktivitě gangů a zdravotnímu systému hrozí kolaps. Upozornil na to Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF). Obyvatelé karibského ostrova stále žijí pod vládou zločinců a hrozí rozšíření nemocí a podvýživy. Informují o tom BBC a Barron´s.
Situace na Haiti se nezměnila. Gangy ovládají většinu hlavního města Port-au-Prince, i když policie přešla do ofenzivních akcí. Čím déle nadvláda zločinců a chaos v ulicích trvá, tím blíže je haitský zdravotní systém kolapsu.
Zástupce UNICEF na Haiti Bruno Maes podle televize BBC upozornil, že v zemi je sotva funkčních jen šest z deseti nemocnic, které nemají dostatek zdravotnických potřeb. Miliony dětí jsou ohroženy nemocemi a podvýživou.
Haiti health system on verge of collapse, UN says https://t.co/9U9HuL8GTS
— BBC News (UK) (@BBCNews) May 23, 2024
Na Haiti nefunguje dodavatelský řetězec. Nejsou dostupné léky ani potraviny. „Kombinace násilí, masového vysídlování, nebezpečí epidemií a nárůstu případů podvýživy ohnula haitský zdravotní systém,“ řekl Maes.
„Kontejnery naplněné životně důležitými zásobami byly zadrženy nebo vydrancovány, stejně jako mnoho skladů nebo lékáren,“ upozorňuje UNICEF. V metropoli zůstaly uvězněny stovky kontejnerů s humanitární pomocí, napsal web Barron´s.
Mise pod vedením Keni
Dobrovolníci organizace OSN k nim nemají přístup. „Nemůžeme dovolit, aby životně důležité zásoby, které by mohly zachránit životy dětí, zůstaly zablokované ve skladech a kontejnerech. Musí být doručeny okamžitě,“ podotkl Maes.
Bezpečnostní situace na Haiti eskalovala začátkem března, když gangy koordinovaně zaútočily na policejní stanice, nemocnice a další objekty v hlavním městě a okolí. Ze dvou největších haitských věznic vysvobodily přes 4000 vězňů.
V říjnu 2022 navíc v zemi vypukla epidemie cholery. Od té doby bylo zaznamenáno 82 tisíc podezřelých případů. Potravinovou pomoc potřebuje 4,4 milionu Haiťanů a 1,6 milionu se potýká s akutním nedostatkem potravin.
„Očekáváme, že situaci ještě zhorší příchod období dešťů,“ varuje UNICEF, „a povede k nárůstu nemocí přenášených vodou i chorob šířených komáry, jako je malárie.“ Jedinou nadějí je nyní Keňa, která pošle na Haiti policisty.
Nadnárodní mise podporovaná OSN začne v následujících dnech až týdnech. Východoafrická země již měla poslat na Haiti tisícovku policistů. Keňský nejvyšší soud však rozhodnutí začátkem roku zablokoval s tím, že vláda nemá pravomoc posílat do zahraničí policisty.