Prestižní americký list The Washington Post (TWP) se ocitl ve finanční tísni. Za poslední rok přišel o více než 70 milionů dolarů a zaznamenal prudký pokles čtenosti. Výkonný ředitel redakce William Lewis ve středu podle televize CNN představil plán na dosažení stabilnější finanční budoucnosti novin.
„Abych hovořil zcela upřímně,“ začal Lewis proslov v centrále deníku ve Washingtonu, „Nacházíme se v propasti a už nějakou dobu tam jsme.“ List za poslední rok přišel o 77 milionů dolarů, přiznal tvrdou realitu zaměstnancům.
Klesla i čtenost – od maxima v roce 2020 celkem o 50 procent, uvádí CNN. TWP má přitom renomé po celém světě. Přinesl některé z největších příběhů současnosti a řada novinářů se díky němu dostala do širokého povědomí.
New York (CNN) — Editor’s Note: A version of this article first appeared in the “Reliable Sources” newsletter. Sign up for the daily digest chronicling the evolving media landscape here. https://t.co/wkgltALvfY
— Crossroads Today (@CrossroadsToday) May 23, 2024
Lewis redakci v aplikaci PowerPoint, prostřednictvím pyramidového grafu, představil plán změn v podnikání. Například úpravou předplatného chce cílit na neoslovené publikum.
Jinými slovy, pokud čtenář nechce platit za veškerý obsah tradiční předplatné, může zaplatit nižší částku za jeden článek, který ho zrovna zajímá, a to mimo jiné i prostřednictvím zabezpečených plateb přes Google a Apple Pay.
Noviny kromě toho chystají další úrovně předplatného. Jedna varianta má například mířit na zaryté čtenáře tím, že jim nabídne obsah navíc a další produkty. Očekávat mohou třeba bonusový zpravodaj zaměřený na klima a ekonomiku.
Širší využití AI
Mikrofon si na pódiu převzal veterán ze Silicon Valley a technologický ředitel deníku Vineet Khosla a řeč se stočila k využití umělé inteligence (AI), jež má zefektivnit chod redakce a fungování společnosti. List už s jazykovými modely experimentuje.
„Naprosto chápu, že všude panuje obrovský strach z AI,“ prohlásil Khosla a pokračoval: „Ale chci, abychom tento strach překonali. AI už používáme všude. Máme ji v naší redakci a používáme ji v komunikaci se zákazníky a podnikání.“
Výkonná redaktorka deníku Sally Buzbee minulý týden v interní zprávě zaslané zaměstnancům oznámila zavedení doplňování některých hotových článků o texty generované AI, zkontrolované lidskými editory.
TWP sice plánuje rozšířit využití AI, nahrazovat lidskou práci jazykovými modely ale nehodlá a chce si zachovat lidský prvek žurnalistiky. Zaměstnanci se tedy nemusí bát propuštění a čtenáři generovaných článků.
Vedoucí komunikace deníku Kathy Baird také prozradila, že noviny posílí vztah čtenářů k jednotlivým autorům tím, že je budou více propagovat a spojovat s nimi. Lewis věří, že tyto změny posunou noviny k úspěchu.