Americká šestičlenná delegace pod vedením předsedy zahraničního výboru Sněmovny Michaela McCaula dorazila v neděli na Tchaj-wan. Kongresmani se stali prvními americkými zákonodárci, kteří se setkali s čerstvě inaugurovaným prezidentem Laj Čching-teem. Informují o tom NBC či Voice of America (VoA).
Na Tchaj-wan v neděli podle televize NBC dorazila delegace složená z šesti demokratických a republikánských členů Sněmovny reprezentantů USA. Jedná se o první skupinu Kongresmanů, která se setkala s novým tchajwanským prezidentem.
Jeho inaugurace vyprovokovala Čínu k rozsáhlému, již ukončenému vojenskému cvičení kolem ostrova. Manévry byly největší za poslední rok a zvýšily napětí v regionu. Peking považuje prezidenta za separatistu a jeho inauguraci za separatistické kroky.
Taiwan president extends goodwill after China drills, US lawmakers arrive https://t.co/lhIfQesLKz
— The Standard Digital (@StandardKenya) May 27, 2024
Zatímco dříve čínská armáda nacvičovala jen blokádu ostrova, nyní poprvé simulovala invazi a podmanění. Cvičení se účastnily pozemní síly, námořnictvo, letectvo a raketové síly. Čína tím opět vzbudila obavy z možné invaze.
Pokud by došlo k invazi, ve světě by nastal chaos. Byla by přerušila klíčová výroba pokročilých čipů. Nový tchajwanský ministr technologií Wu Čcheng-wen vysvětlil, že nepřítel se za žádnou cenu nesmí dostat k technologiím na ostrově.
Obavy z invaze
Výrobci ASML a TSMC by museli všechny stroje včetně nástrojů pro výrobu čipů dálkově odstavit. „Součsný stav technologií to umožňuje,“ uvedl Wu. Zmíněné technologie lze podle něj jak na dálku vypnout, tak ovládat, píše list The Times of India.
Čínská invaze na Tchaj-wan by měla pro globální ekonomiku katastrofální důsledky. Spoléhá na TSMC při výrobě nejdůležitějších čipů na světě. Nizozemská společnost ASML dodává TSMC stroje pro pokročilou, vysoce přesnou litografickou technologii (EUV).
Delegace bude na ostrově čtyři dny, napsal web VoA. S tamními představiteli má diskutovat na téma regionální bezpečnosti, obchodu a investicích a nových oblastí spolupráce. „Tchaj-wan je prosperující demokracií,“ řekl McCaul.
Dodal, že USA budou nadále za Tchaj-wanem, svým partnerem, stát. „Mezinárodní společenství nepřijme žádnou zemi, která vytváří v Tchajwanském průlivu vlny a ovlivňuje tak regionální stabilitu,“ vzkázal směrem k Číně.