Krátké a pošmourné dny, sociální distanc, zavřená kina, restaurace i fitka. Dámy nemohou zahánět chmury ani oblíbenou nákupní terapií. Není divu, že spousta lidí se během lockdownu cítí ve stresu, prožívá úzkost, nebo dokonce deprese. Jak si udržet pozitivní mysl? Přečtěte si 9 tipů od odborníků.
Strukturujte svůj den
Rutina je základ. Pokud jste doma na home office nebo překážkách v práci, je důležité, aby si váš život zachoval nějaký řád. Vstávejte každý den v podobný čas. Pokud možno ráno, a ne před polednem. Večer půjdete do postele zdravě unavení a bude se vám dobře spát.
Pouštějte si hudbu
Hudba zlepšuje náladu. Podle některých studií snižuje úroveň stresu a potlačuje příznaky depresí. Vytvořte si seznam skladeb, které ve vás vyvolávají šťastné vzpomínky a u jejichž poslechu se budete usmívat. Pokud se necháte strhnout k tanci, jedině dobře. Pohyb uvolňuje endorfiny a serotonin (hormon, který stabilizuje náladu a zvyšuje pocit pohody). Hudbu lze také použít k meditaci. Soustředěním pozornosti na rytmus ji odvracíte od negativních myšlenek a emocí.
Mějte pod kontrolou čas strávený online
Prohlížení internetu po celý den nám pomůže připadat si zaměstnaní a nenudit se. Ovšem jeho nadměrné používání může posílit náš stres a úzkost. Snažte se omezit alespoň množství zpráv o pandemii a jejích dopadech. Opusťte na chvíli i sociální sítě a nechte odpočinout své oči.
Pohybujte se
Cvičení vyplavuje endorfiny a zvedá náladu. Budete se po něm cítit nabití energií po celý zbytek dne, protože jste rozpumpovali srdce a stimulovali cirkulaci kyslíku v těle. Pokud si zrovna nechcete dát náročný hodinový kardio trénink, jděte na procházku se psem. Uvidíte, že i to vám udělá dobře.
Buďte vděční
Každodenní vděčnost zvyšuje pozitivní náladu, pocity štěstí a spokojenosti. Studie ukázaly, že má vliv i na kvalitu spánku. Veďte si deník vděčnosti, do něhož si každý večer zapíšete tři věci, za které jste ten den vděční. Může to být tak jednoduché, jako například horká sprcha, dobrá káva či pochvala od partnera.
Naučte se něco nového
Nikdo od vás neočekává, že během lockdownu napíšete svůj první román. Nicméně ho můžete vnímat jako příležitost a prostor k rozvoji či novému projektu. Specialista na duševní zdraví Kirsty Lilley říká: „Práce na projektu může být skvělým způsobem, jak přidat strukturu a naplnění potenciálně skličujícího období doma.“ Využijte tento čas k dosažení něčeho, co jste odkládali, protože jste byli příliš zaneprázdněni. V první řadě by vás to mělo bavit. Může jít o cizí jazyk, ale i kreslení nebo nové recepty…
Udržujte rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem
Přechod na home office může být pro mnoho lidí náročný. Stanovte si jasnou hranici mezi prací a volným časem. Nedovolte, aby se vám tyto dvě oblasti života prolínaly. Dodržujte pracovní dobu. Připravte se na práci jako obvykle, dodržujte pravidelné přestávky, udělejte si čas na oběd. Pokud je to možné, vyhraďte si na práci jiné místo, než na kterém relaxujete.
Zůstaňte v kontaktu s blízkými
Je důležité zůstat ve spojení. Využijte na maximum možnosti online komunikace. Je několik platforem, jejichž prostřednictvím můžete vést videohovory s příbuznými nebo přáteli. Dokonce i s několika najednou. Tak se neuzavírejte do úplné izolace a udržujte své sociální kontakty.
Pozor na alkohol
Dvě studie ve Velké Británii z letošního června zjistily, že většina Britů během lockdownu pila více alkoholu než dříve. 250 tisíc si jich dokonce dalo první drink před polednem. Alkohol má otupující účinky, což je v době stresu velmi lákavé. Jenže lépe se budete cítit jen na chvíli. Z dlouhodobého hlediska má alkohol depresivní účinky. Proto si striktně stanovte dny, kdy nebudete pít. Vaše játra i duševní zdraví vám za to poděkují.
Přečtěte si také článek: Jak důležité je udržet si pozitivní mysl.